Relacja z wydarzenia Program i prezentacje
Wydarzenie zakończone. Prezentacje znajdują się pod punktami programu seminarium.
W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do udziału w 10. seminarium projektu OTE. Spotkanie pt. „Budownictwo proaktywne – współczesne budynki w świetle ewolucji dyrektywy EPBD” odbędzie się 27 czerwca 2024 r. w godzinach 10:00–12:10 w formule zdalnej z wykorzystaniem platformy do komunikacji MS Teams.
Cykl seminariów realizowany jest w ramach projektu Obserwatorium Transformacji Energetycznej (GOSPOSTRATEG). Wydarzenia te stanowią jednocześnie zapowiedź poszczególnych sesji tematycznych II Kongresu Energetyki Rozproszonej (28–30 października 2024 r., ICE Kraków i AGH w Krakowie).
Według aktualnych raportów Komisji Europejskiej, pomimo wysiłków podejmowanych od czasu opublikowania w 2002 r. pierwszej dyrektywy EPBD, budynki są ciągle odpowiedzialne za zużywanie 40% energii z całkowitego zapotrzebowania na energię wykorzystywaną w działalności człowieka. Dlatego najnowsza edycja dyrektywy z 24 kwietnia 2024 r. zapowiada wdrożenie od 1 lipca 2027 r. w państwach członkowskich Unii Europejskiej obowiązkowego systemu oceny wskaźnika gotowości do inteligencji (SRI) budynków o całkowitym zapotrzebowaniu powyżej 290 kW na moc potrzebną dla instalacji technicznych do zapewnienia komfortu. Zapowiedź ta wymaga wspólnej pracy środowisk architektów oraz projektantów instalacji technicznych, systemów automatyki i technicznego zarządzania budynkami, aby zmienić podejście do procesu projektowania budynków. Tym bardziej że trend budownictwa cyrkularnego i dążenie do zeroemisyjności stają się coraz silniejsze. Takie myślenie o cyklu życia obiektu budowlanego pozwala uniknąć przenoszenia obciążeń środowiskowych z jednego etapu życia budynku na drugi, co jest podstawą estetycznej filozofii architektury. Kreowanie obiektów zgodnych z ideą zrównoważenia wymaga wdrażania rozwiązań inteligentnych, które mają za zadanie wspomagać uzyskanie jak najkorzystniejszych efektów środowiskowych, społecznych i ekonomicznych w całym cyklu życia budynków. Nowe podejście powinno umożliwić osiągnięcie wysokiej wartości wskaźnika SRI, tak aby po 2027 r. nie trzeba było przeprowadzać modernizacji budynków wzniesionych w latach 2024–2027. Jednocześnie pozwoli to wypracować metodykę rozpoznawania i wdrażania niezbędnych modernizacji starszych budynków, które z pewnością będą wymagały działań polepszających ich parametry w kontekście wskaźnika SRI. W trakcie seminarium przedstawimy kroki podejmowane przez zainteresowane środowiska w celu spełnienia tych zamierzeń.
Moderator: dr hab. inż. arch. Tomasz Wieja
Wprowadzenie do seminarium i informacja o projekcie OTE
dr hab. Łukasz Lach, prof. AGH, Kierownik B+R Projektu Obserwatorium Transformacji Energetycznej
Nowości w dyrektywie EPBD: 2024
Andrzej Kaźmierski, Dyrektor Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej, Ministerstwo Rozwoju i Technologii
Krótka historia budowli i budynków, dyrektyw EPBD oraz wskaźnika SRI oczami automatyka
mgr inż. Paweł Kwasnowski – AGH, WEAIiIB, projekt OTE
Budownictwo cyrkularne i zeroemisyjne
dr hab. inż. arch. Tomasz Wieja,
dr inż. Aleksandra Radziejowska, AGH, Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami
Wizja i realizacja budynku Małopolskiego Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego
dr inż. Małgorzata Fedorczak–Cisak, Politechnika Krakowska, MLBE
Nowoczesne metody pomiaru parametrów fizycznych we współczesnych budynkach i budowlach z zastosowaniem technik światłowodowych
dr inż. Dariusz Faustmann, AGH, Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami
Polska w europejskiej fazie testów wskaźnika SRI – pierwsze wyniki badań
mgr inż. Paweł Kwasnowski, AGH, WEAIiIB, projekt OTE
Pytania, dyskusja i podsumowanie
dr hab. inż. arch. Tomasz Wieja