Relacja z wydarzenia Program i prezentacje
[Wydarzenie zakończone. Prezentacje z wydarzenia znajdują się pod punktami programu]
W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na seminarium "Społeczne aspekty energetyki rozproszonej", które odbędzie się 14 listopada 2019 r. na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Celem spotkania będzie dyskusja dotycząca społecznych uwarunkowań rozwoju energetyki rozproszonej w Polsce.
W szczególności uwaga uczestników skupi się na zagadnieniach istotnych z punktu widzenia istniejących klastrów energii oraz tych dopiero powstających. Ważnym kontekstem spotkania będą zmiany oraz ich konsekwencje dla spółdzielczości energetycznej czy zachowań prosumenckich. Tłem do dyskusji będą doświadczenia wybranych krajów oraz wyniki badań społecznych nad energetyką.
Projekt współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu badań naukowych i prac rozwojowych „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków” GOSPOSTRATEG, umowa nr Gospostrateg1/385085/21/NCBR/19 (wartość projektu: 17 218 267,00 PLN, wartość dofinansowania: 16 596 967,00 PLN).
Otwarcie seminarium, informacje o projekcie KlastER, dr Sławomir Kopeć, AGH
Wprowadzenie do seminarium, dr hab. Jacek Gądecki, AGH
Społeczne wyzwania energetyki rozproszonej na świecie – mapowanie problemów,
dr hab. Łukasz Afeltowicz, AGH
PRZERWA
Edukacja dla energetyki rozproszonej
W ramach panelu zajmiemy się kwestią edukowania na rzecz energetyki rozpor., procesach budowy wspólnot energetycznych, zarówno jako indywidualnych prosumentów jak i członków społeczności, a wreszcie jako obywateli.
Koordynacja panelu: dr Radosław Tyrała, AGH
Dyskusja panelowa
Kamil Szydłowski, InnoEnergy
Zbigniew Hanzelka, AGH
Przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego (tbc)
Energetyka rozproszona jako odpowiedź na ubóstwo energetyczne
W ramach panelu zajmiemy się kwestiami społecznymi i mikroekonomicznymi. Spojrzymy z perspektywy socjologia ekonomiczna na zagadnienia ubóstwa energetycznego i możliwości przeciwdziałania negatywnym zjawiskom w skali mikro.
Dyskusja panelowa
Koordynacja panelu: dr hab. Maria Nawojczyk
AGH Jakub Sokołowski Instytut Badań Strukturalnych
Jan Frankowski, Instytut Filozofii i Socjologii PAN
LUNCH
Wyzwania dla uspołecznienia
W ramach panelu zajmiemy się wyzwaniami dla uspołecznienia energetyki rozproszonej, sposobami włączania użytkowników we wspólnoty energetyczne.
Dyskusja panelowa
Koordynacja panelu: dr hab. Jacek Gądecki
AGH Radosław Wroński, Krakowska Elektrownia Społeczna
Adam Flaga, LGD Zielony Pierścień Tarnowa