Relacja z wydarzenia Program i prezentacje
[Wydarzenie zakończone. Prezentacje z wydarzenia znajdują się pod punktami programu]
Po wakacyjnej przerwie ruszamy z nowymi inicjatywami w ramach projektu KlastER i zapraszamy na kontynuację naszego cyklu seminariów, w którym gościmy ekspertów związanych z branżą energetyczną. Seminarium 24: "Bilansowanie lokalne w funduszach europejskich dla województw. Aspekty techniczne, prawne, ekonomiczne i społeczne" odbędzie się już 13 września (wtorek) 2022 roku w godz. 10:00-12:00 w formule zdalnej, na platformie internetowej Webex.
Celem seminarium jest określenie, jakie przesłanki techniczne, ekonomiczne, prawno-organizacyjne oraz społeczne – w rozumieniu udziału poszczególnych prosumentów oraz odbiorców – powinny być spełnione, aby wdrożyć w ramach przygotowywanych i proponowanych projektów funduszy europejskich dla województw mechanizmy bilansowania lokalnego. Możliwości wprowadzenia takich rozwiązań wynikają z prac prowadzonych dotychczas w ramach projektu KlastER. Były one przedstawione w artykule Ryszarda Cetnarskiego, Serhiy Penskyyego i Karola Wawrzyniaka dotyczącym koncepcji usług autobilansowania, opublikowanym w czasopiśmie „Energetyka Rozproszona” 4, 2021: 19–39.
Więcej informacji o seminarium [pobierz PDF]
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Prosimy o wcześniejszą rejestrację za pomocą formularza rejestracyjnego.
- Na adresy e-mail wszystkich osób, które zgłoszą swój udział, wysłany zostanie link umożliwiający udział w wirtualnej części wydarzenia na platformie Webex (w razie braku informacji na głównej skrzynce poczty e-mail, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM).
- Zarejestrowani uczestnicy będą mogli m.in. zgłaszać swoje pytania do prelegentów na czacie spotkania, włączając się tym samym w dyskusję.
Wydarzenie będzie transmitowane na kanale YouTube projektu KlastER.
To dwudzieste czwarte wydarzenie z cyklu seminariów i warsztatów realizowanych w ramach projektu "Rozwój energetyki rozproszonej w klastrach energii (KlastER)". Organizatorami są członkowie konsorcjum realizującego projekt KlastER: Akademia Górniczo-Hutnicza, Ministerstwo Rozwoju i Technologii (lider konsorcjum) oraz Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Projekt KlastER jest realizowany na podstawie umowy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w ramach strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych GOSPOSTRATEG. Wśród celów projektu znajdują się m.in.: wypracowanie strategii rozwoju klastrów energii w Polsce, utworzenie Sieci Kompetencji ds. Energetyki Rozproszonej jako szerokiej platformy współpracy wszystkich interesariuszy, wypracowanie i wdrożenie rozwiązań wspierających zarządzanie w klastrach referencyjnych, a także działalność popularyzatorska i edukacyjna.
Prowadzenie i moderowanie dyskusji:
Olgierd Dziekoński, Związek Województw RP
Wojciech Wrochna, Kancelaria Prawna Kochański & Partners
Aktualizacja: Wydarzenie miało odbyć się pierwotnie 5 lipca 2022 roku. Z przyczyn niezależnych od organizatorów termin seminarium przełożono na dzień 13 września 2022 roku.
Projekt współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu badań naukowych i prac rozwojowych „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków” GOSPOSTRATEG, umowa nr Gospostrateg1/385085/21/NCBR/19 (wartość projektu: 17 218 267,00 PLN, wartość dofinansowania: 16 596 967,00 PLN).
Przywitanie uczestników, informacja o projekcie KlastER
Sławomir Kopeć, Akademia Górniczo-Hutnicza
Możliwości prawno-organizacyjne realizacji bilansowania lokalnego z punktu widzenia Regulatora
Maciej Bando, b. prezes URE
Założenia dla wprowadzenia lokalnego systemu autobilansowania poprzez autokonsumpcję godzinową oraz bilansowanie fizyczne
Tomasz Chmiel, NCBJ
Aspekty techniczne możliwości realizacji bilansowania lokalnego w kontekście funkcjonowania OSD – perspektywa systemowa
Grzegorz Marciniak, dyrektor Departamentu Zarządzania Informacją Pomiarową, ENEA
Aspekty techniczne możliwości realizacji bilansowania lokalnego w kontekście OSD – perspektywa wdrażania do realizacji
Grzegorz Torebko, dyrektor PGE Dystrybucja S.A. rejon Energetyka Ełk
Społeczne uwarunkowania wprowadzenia bilansowania lokalnego
Jakub Szymański, Stowarzyszenie na Rzecz Efektywności im. Prof. Krzysztofa Żmijewskiego
Praktyczne aspekty możliwości uwzględniania kwestii bilansowania lokalnego w programach funduszy europejskich województw
Monika Mulier-Gogół, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego
Dyskusja ogólna
Konkluzje podsumowujące od panelistów
Podsumowanie seminarium
Olgierd Dziekoński, Związek Województw RP
Wojciech Wrochna, Kancelaria Prawna Kochański & Partners