W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do udziału w 2(13) Seminarium projektu OTE. Spotkanie pt. „Indeks Transformacji Energetycznej” odbędzie się 8 maja 2025 r. w godzinach 10:00–12:30 w formule zdalnej (za pośrednictwem platformy MS Teams).
Cykl seminariów realizowanych w ramach projektu Obserwatorium Transformacji Energetycznej (GOSPOSTRATEG) ma na celu pogłębienie treści z konferencji i wykładów „Konteksty transformacji energetycznej” wprowadzających w tematykę III Kongresu Energetyki Rozproszonej (17–19 września 2025 r.).
Transformacja energetyczna (TE) to proces, w ramach którego zachodzi ewolucja struktur technologicznych i rynkowych, ram regulacyjnych, wzorców konsumpcji i norm społecznych w kierunku zapewniania powszechnego dostępu do niezawodnej, czystej i przystępnej cenowo energii. Celem seminarium jest przybliżenie koncepcji pomiaru postępu transformacji energetycznej z wykorzystaniem wskaźników kompozytowych, która zakłada badanie różnych aspektów TE, a następnie agregowanie ich do wskaźnika zbiorczego.
W pierwszej części seminarium dr hab. Łukasz Lach, prof. AGH, przedstawi konstrukcję i własności najważniejszych kompozytowych wskaźników TE, w tym indeksu publikowanego przez Światowe Forum Ekonomiczne (indeks ETI). Uwaga zostanie skierowana na główne wady międzynarodowych indeksów TE, w tym arbitralny dobór wag oraz brak przydatności tego typu narzędzi do wspierania krajowych polityk klimatycznych.
W kolejnym kroku prof. Lach przedstawi procedurę wyznaczania dwóch nowych wariantów indeksu TE:
- wariantu międzynarodowego, stanowiącego modyfikację indeksu ETI, wykorzystującego zaawansowany aparat statystyczny, rekomendowany prze OECD, który zapewnia minimalizację wpływu uznaniowości w procesie konstrukcji wskaźnika kompozytowego,
- Polskiego Indeksu Transformacji Energetycznej, który poza bazowaniem na statystycznie odpornej metodologii jest obliczany wyłącznie na podstawie szeregów czasowych opisujących Polskę, dzięki czemu, w odróżnieniu od przekrojowych indeksów międzynarodowych, stanowi narzędzie o potencjalnie istotnej przydatności we wspieraniu zrównoważonego rozwoju polskiej gospodarki.
W ostatniej części seminarium zaproszeni eksperci reprezentujący różne TE wezmą udział w dyskusji nad zaproponowanymi rozwiązaniami i przedstawią własne stanowiska w zakresie możliwości stosowania wskaźników kompozytowych do oceny i programowania transformacji energetycznej w Polsce.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Wydarzenie realizowane w ramach projektu „Obserwatorium Transformacji Energetycznej jako instrument wspierania społeczno-gospodarczego rozwoju Polski (OTE)” współfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu badań naukowych i prac rozwojowych "Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków" GOSPOSTRATEG / Umowa nr GOSPOSTRATEG9/000D/2022 z dnia 27 czerwca 2023 r. (wartość projektu: 7 881 705 PLN, wartość dofinansowania: 7 719 705 PLN).
Powitanie uczestników i wprowadzenie do projektu Obserwatorium Transformacji Energetycznej (OTE)
Sławomir Kopeć, Dyrektor Zarządzający III KER, AGH
Kompozytowe indeksy TE:
- konstrukcja, zalety i wady istniejących rozwiązań,
- koncepcja Polskiego Indeksu Transformacji Energetycznej.
dr hab. Łukasz Lach, prof. AGH, Kierownik B+R projektu OTE
Dyskusja: Jak mierzyć postępy transformacji energetycznej?
Moderator: dr hab. Łukasz Lach, prof. AGH
Grzegorz Marciniak, Dyrektor Departamentu Zarządzania Informacją Pomiarową, Enea Operator
Piotr Łyczko, Zastępca Dyrektora Departamentu Ochrony Powietrza i Negocjacji Klimatycznych, Ministerstwo Klimatu i Środowiska
dr Tadeusz Rudek, Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego
Tematyka dyskusji:
Wielowymiarowość i złożoność transformacji energetycznej – jak definiować, opisywać i monitorować kluczowe wymiary TE: ekonomiczny, techniczny, klimatyczno-środowiskowy i społeczny?
Międzynarodowe indeksy TE vs. Polski Indeks Transformacji Energetycznej
Indeksy TE jako narzędzia wspierające społeczno-gospodarczy rozwój kraju
Pytania od uczestników i podsumowanie dyskusji
Podsumowanie i zakończenie seminarium
Kluczowe wnioski i kierunki działań
Zaproszenie na III Kongres Energetyki Rozproszonej (17–19 września 2025 r.)