Relacja z wydarzenia Program i prezentacje
[Wydarzenie zakończone. Prezentacje z wydarzenia znajdują się pod punktami programu]
W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na seminarium "Klaster jako wyzwanie technologiczne – bilansowanie i monitorowanie stanu sieci zasilającej", które odbędzie się 30 maja 2019 r. w Centrum Informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Celem seminarium będzie wykazanie potrzeby budowy takich systemów, korzyści wynikających z ich istnienia oraz przekazanie podstawowej wiedzy niezbędnej do określenia ich założeń techniczno-ekonomicznych.
Jak zauważyli organizatorzy seminarium, jednym z głównych celów funkcjonowania klastra energii jest zwiększenie niezawodności dostawy energii na obszarze jego funkcjonowania. Uzyskuje się to poprzez wzrost udziału energii wytwarzanej przez lokalne, rozproszone źródła w relacji do energii konsumowanej przez odbiorców oraz bilansowanie w czasie prawie rzeczywistym jej popytu i podaży. Do realizacji tego celu niezbędna jest budowa systemów umożliwiających pomiar, transmisję, archiwizację, przetwarzanie i wizualizację danych pomiarowych mocy i energii. Dane te są także wykorzystywane do sterowania procesem przepływów energii w sieciach zasilających oraz do planowania ich rozwoju. System bilansowania energii powinien być uzupełniony o monitorowanie stanu jakości napięcia w sieci elektroenergetycznej, jakości podlegającej degradacji na skutek działania wielu czynników, w tym instalacji rozproszonych źródeł energii, także odnawialnych.
Projekt współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu badań naukowych i prac rozwojowych „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków” GOSPOSTRATEG, umowa nr Gospostrateg1/385085/21/NCBR/19 (wartość projektu: 17 218 267,00 PLN, wartość dofinansowania: 16 596 967,00 PLN).
Otwarcie seminarium
Informacje o projekcie
dr Sławomir Kopeć, AGH
Wprowadzenie do cyklu seminariów
prof. Zbigniew Hanzelka, AGH
Bilansowanie klastrów energii – obowiązek czy potrzeba?
mgr inż. Edmund Ciesielka, AGH
Monitorowanie warunków dostawy energii elektrycznej - bilansowanie energii źródeł rozproszonych na przykładzie wirtualnej elektrowni
dr inż. Andrzej Firlit, AGH
Transmisja danych w systemach bilansowania i monitorowania jakości napięcia
dr inż. Marcin Jachimski, AGH
PRZERWA
Bilansowanie energii w klastrach – stan obecny i oczekiwania
Piotr Budzisz, Klaster Energii "Żywiecka Energia Przyszłości"
Liczniki AMI jako narzędzie bilansowania energii i monitorowania jakości napięcia
mgr inż. Grzegorz Marciniak ENEA Operator Sp. z o. o.
Bilansowanie energii i monitorowanie stanu sieci ofertą operatora sieci dystrybucyjnej
Andrzej Korpol, TAURON Dystrybucja S.A.
Analiza wymagań funkcjonalnych i technicznych lokalnego obszaru bilansowania
mgr inż. Bartosz Kędra, Instytut Energetyki Oddział Gdańsk