W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do udziału w cyklu wykładów pod hasłem „Konteksty transformacji energetycznej”. Piąte spotkanie z tej serii, pt. „Paliwa syntetyczne w transformacji energetycznej”, odbędzie się 16 kwietnia 2025 r. w formule zdalnej (za pośrednictwem platformy MS Teams z możliwością udziału w dyskusji, transmisja również na YouTube). Start o godz. 10!
Poszukiwanie innowacyjnych sposobów produkcji paliw jest obecnie jednym z największych wyzwań naukowych i technologicznych, zwłaszcza w kontekście niestabilnych cen paliw od dostawców OPEC czy ograniczonych zasobów paliw kopalnych, takich jak węgiel i ropa naftowa. Od wielu lat trwają prace nad wykorzystaniem wodoru (H₂) jako alternatywnego paliwa, a także nad syntezą metanu (SNG - Subtitute Natural Gas), metanolu czy eteru dimetylowego. Technologie te są szczególnie cenne, gdy wpisują się w koncepcję gospodarki obiegu zamkniętego. Paliwa syntetyczne to grupa paliw wytwarzanych za pomocą procesów chemicznych z różnych surowców. Należą do nich m.in. węgiel, biomasa czy gaz ziemny. Wiele rodzajów paliw syntetycznych jest już dobrze poznanych, m.in.: syntetyczny diesel (e-diesel), yntetyczny olej napędowy, e-benzyna, paliwa GTL (Gas-to-Liquids), CTL (Coal-to-Liquids) czy BTL (Biomass-to-Liquids).
Jedną ze stosunkowo nowych proponowanych technologii jest przekształcanie CO₂ w produkty chemiczne, znane jako CCU (Carbon Capture and Utilization), gdzie dwutlenek węgla (CO₂), będący produktem ubocznym wielu procesów technologicznych, jest wykorzystywany jako cenny surowiec. Szczególnie interesujące są te technologie CCU, które mogą również służyć do magazynowania energii w produktach chemicznych. Do takich procesów należą suchy reforming metanu (DRM – Dry Reforming of Methane) oraz uwodornienie CO₂ do metanu (CH₄), zwane również metanizacją, a także otrzymywanie metanolu.
Innym pomysłem na pozyskiwanie paliw alternatywnych jest efektywne zagospodarowanie takich odpadów, które nie nadają się do recyklingu, czyli otrzymywanie RDF. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie ilości odpadów składowanych na wysypiskach, co przyczynia się do ochrony środowiska. Paliwa alternatywne mają wysoką wartość energetyczną, co sprawia że są efektywnym źródłem energii. Stosowanie paliw RDF pozwala również na redukcję emisji gazów cieplarnianych, co także wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju. Produkcja i wykorzystanie RDF są często tańsze niż tradycyjne metody produkcji energii. Paliwa alternatywne mogą być wykorzystywane przez różne gałęzie przemysłu. Są one szczególnie popularne w przemyśle cementowym, gdzie znajdują zastosowanie jako paliwo zastępcze w procesach spalania. Mogą być również używane w przemyśle energetycznym, gdzie są wykorzystywane do produkcji energii cieplnej i elektrycznej. Paliwa RDF są również atrakcyjne dla firm zajmujących się gospodarką odpadami, które mogą wykorzystać je do produkcji energii w procesach termicznego przekształcania odpadów.
Otrzymywanie paliw alternatywnych wymaga zastosowania odpowiednich katalizatorów, które pomagają w tańszym i bardziej efektywnym przeprowadzeniu procesu od produktu (często odpadu) do paliwa. Otrzymanie aktywnych, selektywnych i stabilnych w wymagających warunkach procesów katalizatorów jest niezwykle istotne.
Linki do wykładu:
https://s.agh.edu.pl/i51wK (MsTeams)
https://youtube.com/live/8uOG8DIDlmw?feature=share (YouTube)
Chętnym do udziału w dyskusji rekomendujemy link do wykładu na platformie MS Teams.
Wydarzenie realizowane w ramach projektu „Obserwatorium Transformacji Energetycznej jako instrument wspierania społeczno-gospodarczego rozwoju Polski (OTE)” współfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu badań naukowych i prac rozwojowych "Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków" GOSPOSTRATEG / Umowa nr GOSPOSTRATEG9/000D/2022 z dnia 27 czerwca 2023 r. (wartość projektu: 7 881 705 PLN, wartość dofinansowania: 7 719 705 PLN).
Wstęp i wykład pt. Paliwa syntetyczne w transformacji energetycznej
prof. dr hab. inż. Monika Motak
Dyskusja z pytaniami od uczestników, zakończenie obrad.