W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do udziału w cyklu wykładów pod hasłem „Konteksty transformacji energetycznej”. Trzecie spotkanie z tej serii, pt. „Najnowsze pomiary stężeń gazów cieplarnianych w kontekście obserwowanych zmian klimatu”, odbędzie się 20 marca 2025 r. w formule zdalnej (za pośrednictwem platformy MS Teams z możliwością udziału w dyskusji, transmisja również na YouTube). Start o godz. 10!
Coraz większa świadomość społeczna na temat zmian klimatu wymusza na decydentach wprowadzanie polityk ograniczenia emisji CO2, a ostatnio również CH4. Mając świadomość, że oba gazy cieplarniane mają główny wkład w mechanizm powodujący ocieplanie naszej planety, można zadać pytanie, co naprawdę wiemy o zmianach ich zawartości w atmosferze ziemskiej.
Czy jedyne, czym dysponujemy, to dane „importowane” z zagranicznych sieci pomiarowych? Gdzie w Polsce w sposób ciągły i spójny z międzynarodowymi standardami mierzone są stężenia podstawowych gazów cieplarnianych? Dlaczego akurat w takich, a nie innych miejscach prowadzone są pomiary? Z czego biorą się wytyczne dotyczące lokalizowania stacji pomiarowych? Jakie wynikają z tego ograniczenia dla prowadzonych pomiarów? I w końcu, jakimi urządzeniami aktualnie prowadzi się pomiary gazów cieplarnianych? To tylko kilka pytań, na które odpowiedzi zostaną przedstawione podczas wykładu.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Linki do wykładu:
https://s.agh.edu.pl/V3R61 (MsTeams)
https://www.youtube.com/live/1twHuoIii9E?si=lYZ5WljEn7ZUDHdC (YouTube)
Chętnym do udziału w dyskusji rekomendujemy link do wykładu na platformie MS Teams.
Wydarzenie realizowane w ramach projektu „Obserwatorium Transformacji Energetycznej jako instrument wspierania społeczno-gospodarczego rozwoju Polski (OTE)” współfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu badań naukowych i prac rozwojowych "Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków" GOSPOSTRATEG / Umowa nr GOSPOSTRATEG9/000D/2022 z dnia 27 czerwca 2023 r. (wartość projektu: 7 881 705 PLN, wartość dofinansowania: 7 719 705 PLN).
Wstęp
dr Sławomir Kopeć, dyrektor zarządzający Kongresu Energetyki Rozproszonej
Wykład Najnowsze pomiary stężeń gazów cieplarnianych w kontekście obserwowanych zmian klimatu
dr inż. Jakub Bartyzel
Dyskusja z pytaniami od uczestników, zakończenie obrad.