13 kwietnia 2022 r. w formule zdalnej odbyło się 21. seminarium organizowane w ramach projektu KlastER. Kolejna edycja wydarzenia poświęcona była tematowi energetyki rozproszonej dla bezpieczeństwa narodowego.
Seminarium otworzył Sławomir Kopeć z AGH w Krakowie, który wprowadził uczestników w temat przewodni spotkania. Następnie Wojciech Wrochna z Kancelarii Kochański & Partners.
Kolejno głos w trakcie 15-minutowych wystąpień zabrali zaproszeni goście. Michał Kurtyka, Minister Klimatu i Środowiska w latach 2019-2021, przedstawił zagadnienia związane z uwarunkowaniami europejskimi i globalną polityką klimatycznej, które dotyczą bezpieczeństwa energetycznego.
Następnie, Mieczysław Cieniuch, były Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, omówił zagrożenia militarne dla systemu energetycznego oraz wnioski wynikające z praktyki prowadzenia działań zbrojnych.
Trzeci w kolejności wystąpił Paweł Wojdyła z Tauron Polska Energia. W swojej prezentacji przedstawił kwestie związane z cyberbezpieczeństwem - a konkretnie cyber-zagrożeniami i metodaami przeciwdziałania w obszarze systemów energetycznych.
Jan Popczyk, reprezentujący Powszechną Platformę Transformacyjną Energetyki 2050, skupił się w trakcie swojego wystąpienia na budowie kryzysowej odporności elektroprosumenckiej.
Na zakończenie spotkania odbyła się krótka dyskusja otwarta z udziałem wszystkich prelegentów.