Relacje z wydarzeń
11 grudnia 2024 17:55
II KER – ST4: Technologie w transformacji energetycznej. Panel Smart Grids


Nagranie i zdjęcia z sesji    Relacje z pozostałych sesji
 

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z sesji tematycznej ST4: Technologie w transformacji energetycznej. Panel „Smart grids”.

Czwartą sesję II Kongresu Energetyki Rozproszonej podzielono na trzy panele tematyczne. Tematem przewodnim pierwszego były rozwiązania smart grids. Inteligentne sieci okazały się przyczynkiem do szerszej dyskusji na temat sytuacji regulacyjno-prawnej oraz potrzeb operatorów sieci dystrybucyjnych. To właśnie OSD stanowią rzeczywisty rdzeń systemów elektroenergetycznych i odpowiadają za stabilność i ogólne bezpieczeństwo energetyczne. Patronat nad sesją objęła spółka Tauron Dystrybucja.


W panelu koordynowanym przez prof. Waldemara Skomudka uczestniczyli prof. Zbigniew Hanzelka z AGH w Krakowie, Maciej Mróz – wiceprezes Zarządu Tauron Dystrybucja, Zdzisław Muras z Departamentu Prawnego i Rozstrzygania Sporów URE, Agnieszka Okońska – członkini Zarządu Stoen Operator, Krzysztof Pubrat – prezes Polenergii oraz Marek Szymankiewicz – prezes Zarządu Enea Operator

W odpowiedzi na pytanie prof. Skomudka o ocenę bieżącej sytuacji operatorów sieci, przedstawiciele Enei Operator i Stoen Operator z uznaniem wypowiadali się o rozwiązaniach i wytycznych zawartych w Karcie Efektywnej Transformacji. Jest to porozumienie pomiędzy OSD, interesariuszami rynku dystrybucyjnego oraz URE, rozwijane od 2021 r. W 2022 r. wyznaczono konkretne cele dla stron porozumienia, między innymi: zwiększenie mocy zainstalowanej do ok. 50 GW, cyfryzacja i automatyzacja sieci i usług, montaż ok. 18 mln liczników typu „smart metering” do końca 2030 r. oraz przyłączenie ok. 2 mln nowych odbiorców, również do 2030 r.

 

Kiedy pracowaliśmy nad tym dokumentem [KET], wszyscy łapali się za głowę, jak wysoki poziom inwestycji nas czeka i że nie damy rady tego zrobić... Minęło kilka lat i dzisiaj większość z nas pewnie przekracza [zadeklarowane wcześniej] poziomy, i to nie tylko ze względu na wzrost cen, ale też na skutek zapotrzebowania na nowe pojawiające się inwestycje. W przypadku Stoen Operator realizujemy dziś około 130% inwestycji, które przewidywaliśmy w Karcie Efektywnej Transformacji. To też pokazuje, jak bardzo dynamiczne środowisko mamy w tej chwili – wspominała Małgorzata Okońska.

 


Karta pozostaje projektem otwartym, a w ustalanie jej zapisów angażują się kolejni uczestnicy rynku. Od bieżącego roku – o czym wspomniał Krzysztof Pubrat – do porozumienia mogą przystąpić również OSDn-y, czyli operatorzy nieprzyłączeni do sieci przesyłowej.

O zwiększających się planach inwestycyjnych mówił również Maciej Mróz. Zaznaczył, że transformacja energetyczna dotyczy także przemysłu, który z biegiem lat będzie wymagał nowych źródeł mocy. Prezes Tauron Dystrybucji dodatkowo wspomniał o sektorze ciepłowniczym oraz o kwestii elastycznego zarządzania majątkiem i infrastrukturą. Jego zdaniem są to zagadnienia, które operatorzy powinni uwzględniać w ramach planowania stabilnej adaptacji do dynamicznej transformacji rynku energetycznego Polski.

Paneliści rozmawiali także o złożonej sytuacji OSDn-ów. Zgodnie z opinią Krzysztofa Pubrata, lokalni operatorzy nie stanowią spójnego środowiska. Wręcz przeciwnie, są to zróżnicowane przedsiębiorstwa o często rozbieżnych potrzebach. Łączy ich natomiast poszukiwanie łatwiejszych sposobów na pozyskiwanie środków z funduszy pomocowych na planowane przedsięwzięcia.
 

W tej chwili niestety wszystkie regulaminy praktycznie nas wykluczają. Podmioty OSDn-owe nie są objęte obowiązkiem unbundlingu [rozdzielenia rodzajów działalności: dystrybucja, obrót, wytwarzanie – przyp. red.] i nie mogą aplikować do większości postępowań. (...) Temat jest istotny, ponieważ formuła OSDn wydaje się w wielu przypadkach efektywna i wykorzystywana w różnych sytuacjach związanych z pomysłami na transformację energetyczną. (...) To moment, w którym powinniśmy popatrzeć na OSDn-y jak na jedną z szans na przyspieszenie transformacji. Mówi się o nas „energetyka ostatniej mili”, „energetyka wyspowa”. Myślę, że im dłuższe będą te mile, im większe będą te wyspy, tym lepiej dla realizacji naszych celów – podsumował prezes Polenergii.


Agnieszka Okońska, Krzysztof Pubrat, Marek Szymankiewicz / fot. Andrzej Opyrchał


Prof. Skomudek zadał również pytanie przedstawicielowi regulatora rynku o warunki stabilnego wsparcia finansowego operatorów. W odpowiedzi Zdzisław Muras wymienił dwie znaczące zmiany w dotowaniu OSD. Pierwszą jest dopuszczenie przedsiębiorstw do środków taryfowych i środków dotowanych, takich jak KPO albo Fundusze Norweskie. Drugą słuszną zmianą było wskazywanie przez prezesa URE inwestycji priorytetowych do realizacji przez operatorów. Wyznaczenie takiego obszaru otworzyło możliwość uzyskania premii finansowej za ryzyko inwestycyjne. 

Choć każdy z panelistów wspomniał o różnych wyzwaniach, które czekają operatorów sieci i URE na drodze do transformacji energetycznej (w tym m.in.: elastyczność w zarządzaniu zasobami, finansowanie, bezpieczeństwo czy zapewnienie odpowiednich kadr), to w dyskusji końcowej wybrzmiewała raczej pozytywna ocena obecnej ogólnej sytuacji OSD. 
 

 

Link do wydarzenia: "II Kongres Energetyki Rozproszonej [28-30.10.2024]"