Nagranie i zdjęcia z sesji Relacje z pozostałych sesji
II Kongres Energetyki Rozproszonej odbył się w dniach 28–30 października 2024 r. w Centrum Kongresowym ICE Kraków i na kampusie AGH. Jego organizatorem była Akademia Górniczo-Hutnicza, rolę Miasta Gospodarza pełniło Miasto Kraków, zaś Regionem Gospodarzem było Województwo Małopolskie. II KER, składający się z części gospodarczo-politycznej (VII Forum Energetyki Rozproszonej) oraz naukowej (II Konferencja Naukowa Energetyki Rozproszonej), przyciągnął do stolicy Małopolski ponad 2 tysiące uczestników, w tym przedstawicieli administracji publicznej i samorządowej, naukowców, przedsiębiorców z różnych sektorów gospodarki oraz młodzież. Tym samym Kongres potwierdził swą markę jednego z najważniejszych forów debaty o energetyce rozproszonej (ER) i transformacji energetycznej (TE) w Polsce. W trakcie obrad dyskutowano m.in. nad kluczowymi wyzwaniami związanymi z koniecznością zmiany modelu polskiej energetyki, formułowano eksperckie rekomendacje i zgłaszano postulaty branży, a ze sceny padały konkretne deklaracje przedstawicieli władz.
Zapraszamy do zapoznania się z relacją z sesji tematycznej ST4: Technologie w transformacji energetycznej. Panel „Budownictwo”. Patronat nad sesją objęła firma Saint-Gobain.
Celem panelu poświęconego budownictwu, było omówienie skutków wdrożenia w Polsce „dyrektywy budynkowej” i wskaźnika gotowości budynków do inteligencji (SRI). Uczestnicy wymienili się spostrzeżeniami na temat wyzwań oraz możliwości, jakie niesie ze sobą implementacja tych rozwiązań i regulacji.
Na ostatnim panelu sesji ST4, który dotyczył transformacji energetycznej w kontekście budownictwa, Tomasz Wieja, architekt z Akademii Górniczo-Hutniczej, powitał uczestników i zaprezentował grono ekspertów, którzy mieli dzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat innowacji w architekturze i budownictwie. W panelu wzięli udział m.in.: doktor Aleksandra Radziejowska z Akademii Górniczo-Hutniczej, doktor Joanna Sagan z firmy Leango, profesor Małgorzata Fedorczak-Cisak z Politechniki Krakowskiej, przedstawiciel Polskiej Akademii Nauk – doktor Jacek Biskupski, magister Henryk Kwapisz z firmy Saint-Gobain, magister inżynier Paweł Kwasnowski z Akademii Górniczo-Hutniczej oraz doktor inżynier Dariusz Faustman, również z AGH.
Tomasz Wieja rozpoczął od podkreślenia roli budynków jako odbiorców energii, a także wskazał na możliwość ich potencjalnego udziału w jej produkcji. Zauważył, że obecnie aż 75% budynków jest energetycznie nieefektywnych, co stanowi ogromne wyzwanie w kontekście transformacji energetycznej. Zaakcentował konieczność zmiany podejścia architektów do projektowania, które powinno uwzględniać zrównoważony rozwój oraz jakość realizacji obiektów. Zarekomendował również koncepcję budownictwa cyrkularnego, które zakłada, że budynki mogą być traktowane jako banki materiałów, czyli materiały z rozbiórek mogłyby być ponownie wykorzystywane.
Doktor Aleksandra Radziejowska przedstawiła pojęcie budownictwa proaktywnego, które polega na przewidywaniu i reagowaniu na potrzeby użytkowników budynków już na etapie projektowania. Podkreśliła, że nowe regulacje prawne, takie jak dyrektywa EPBD, nakładają na budynki obowiązek dążenia do zeroemisyjności i wprowadzenia inteligentnych technologii. Radziejowska wskazała, że automatyzacja i cyfryzacja budynków mają kluczowe znaczenie w kontekście efektywności energetycznej.
W dalszej części panelu magister inżynier Paweł Kwasnowski omówił wskaźnik gotowości budynków do inteligencji, który odzwierciedla, jak dobrze budynki są przygotowane do wprowadzenia nowoczesnych technologii. Zwrócił uwagę na zmiany zachodzące w dyrektywach Unii Europejskiej, które kładą coraz większy nacisk na automatykę i inteligentne rozwiązania.
Doktor Dariusz Faustman mówił o monitorowaniu konstrukcji budynków i zastosowaniu nowoczesnych technologii, takich jak czujniki światłowodowe, które mogą dostarczać informacji o stanie technicznym budynków w czasie rzeczywistym. Podkreślił znaczenie ciągłego monitorowania dla zapewnienia bezpieczeństwa budowli.
Pani doktor Joanna Sagan, właścicielka firmy LENGO, podjęła temat gospodarki obiegu zamkniętego, wskazując na potrzebę efektywnego zarządzania odpadami budowlanymi. Zauważyła, że pomimo wysokich wskaźników odzysku materiałów w rzeczywistości wiele odpadów nie jest ponownie wykorzystywanych w budownictwie.
Henryk Kwapisz z firmy Saint-Gobain wymienił trzy kluczowe elementy dotyczące ekologicznych rozwiązań w budownictwie: efektywność energetyczną, odpady oraz ślad węglowy. Omówił ostatnią kwestię, wskazując na nadchodzące regulacje, które będą wymagały obliczania śladu węglowego dla wszystkich budynków od 2028 roku. Według niego może to wpłynąć na konkurencję w branży budowlanej. Wyraził nadzieję, że w przyszłości deweloperzy będą używać jako argumentu wobec kupujących już nie tylko ceny, lokalizacji i metrażu mieszkania, ale również informacji o śladzie węglowym inwestycji. Na pytanie dotyczące kosztów produktów o niskim śladzie węglowym, Kwapisz uspokoił, że istnieją procesy, w których dbałość o ślad węglowy nie podnosi ceny wyrobów (np. wełna mineralna – szklana i skalna).
Panel zakończył doktor Jacek Biskupski, który omówił kwestie ekonomiczne związane z wprowadzaniem nowych technologii w budownictwie. Podkreślił, że efektywność energetyczna i inteligentne zarządzanie budynkami powinny stać się priorytetami w przyszłych projektach architektonicznych.
Całość dyskusji była bogata w informacje i spostrzeżenia, co potwierdziło, że architektura i budownictwo odgrywają kluczową rolę w transformacji energetycznej. Uczestnicy panelu zgodzili się, że efektywność energetyczna, zrównoważony rozwój i innowacje technologiczne powinny być integralnymi elementami przyszłych projektów budowlanych.