Relacje z wydarzeń
6 grudnia 2024 10:19
II KER – ST2: Samorząd terytorialny w transformacji energetycznej


Nagranie i zdjęcia z sesji    Relacje z pozostałych sesji
 

II Kongres Energetyki Rozproszonej odbył się w dniach 28–30 października 2024 r. w Centrum Kongresowym ICE Kraków i na kampusie AGH. Jego organizatorem była Akademia Górniczo-Hutnicza, rolę Miasta Gospodarza objęło Miasto Kraków, zaś Regionem Gospodarzem było Województwo Małopolskie. II KER, składający się z części gospodarczo-politycznej (VII Forum Energetyki Rozproszonej) oraz naukowej (II Konferencja Naukowa Energetyki Rozproszonej), przyciągnął do stolicy Małopolski ponad 2 tysiące uczestników, w tym przedstawicieli administracji publicznej i samorządowej, naukowców, przedsiębiorców z różnych sektorów gospodarki oraz młodzież. Tym samym Kongres potwierdził swą markę jednego z najważniejszych forów debaty o energetyce rozproszonej (ER) i transformacji energetycznej (TE) w Polsce. W trakcie obrad dyskutowano m.in. nad kluczowymi wyzwaniami związanymi z koniecznością zmiany modelu polskiej energetyki, formułowano eksperckie rekomendacje i zgłaszano postulaty branży, a ze sceny padały konkretne deklaracje przedstawicieli władz. 


Zapraszamy do zapoznania się z relacją z sesji tematycznej ST2: Samorząd terytorialny w transformacji energetycznej.


Prowadzący spotkanie Olgierd Dziekoński powitał uczestników oraz przedstawił cel i strukturę obrad. Sesja została podzielona na trzy następujące bloki tematyczne: prezentacja finalistów konkursu „Samorząd w Transformacji Energetycznej (STE2024)”, opracowywanie założeń do planów zaopatrzenia w energię elektryczną, ciepło i paliwa gazowe oraz lokalne bilansowanie energetyczne. Dziekoński podkreślił, że kluczowym elementem TE jest decentralizacja systemu energetycznego, stąd tak istotna rola samorządów terytorialnych w tym procesie.

W pierwszym bloku wystąpili Ryszard Grobelny oraz Paweł Tomczak, którzy zaprezentowali finalistów konkursu. Grobelny zaznaczył, że TE zmienia energetyczną mapę Polski – produkcja i konsumpcja energii będzie odbywała się w innych miejscach niż dotychczas. Samorządy muszą dostosować się do nowych realiów. Wskazał również na potrzebę silniejszego zaangażowania mieszkańców w ten proces oraz na konieczność edukacji społeczeństwa.
Tomczak przedstawił szczegóły dotyczące zgłoszeń do konkursu, w którym wzięły udział gminy z całego kraju. W kolejnych prezentacjach przedstawicieli gmin, takich jak Potęgowo, Ciechanów, Przykona, Kołobrzeg i Rumia, zaprezentowano konkretne działania na rzecz efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii. Uczestnicy sesji wskazali na potrzebę współpracy między samorządami a operatorami systemów dystrybucyjnych oraz na znaczenie przekształceń w lokalnych planach rozwoju.

W drugiej części sesji Dziekoński podjął temat sporządzania założeń i planów zaopatrzenia w energię. Omówiono m.in. kwestie prawne związane z transformacją energetyczną, a także znaczenie lokalnego bilansowania energetycznego. Zwrócono uwagę na problemy, jakie napotykają samorządy w związku z brakiem odpowiednich narzędzi i zasobów do skutecznego zarządzania energetyką. Zgłoszono także potrzebę zacieśnienia współpracy miedzy samorządami a operatorami sieci dystrybucyjnych.

Podczas panelu, który miał miejsce w trzeciej części sesji, eksperci z różnych instytucji przedstawili swoje pomysły na wprowadzenie lokalnych obszarów bilansowania energetycznego. Karol Wawrzyniak z Narodowego Centrum Badań Jądrowych podkreślił znaczenie dobrze przygotowanych narzędzi do bilansowania energii. W dyskusji pojawiły się również wątpliwości dotyczące perspektyw realizacji transformacji w oparciu o istniejące przepisy prawa. Zauważono, że wymagają one modyfikacji w celu dostosowania do aktualnych wyzwań.

Pomimo licznych trudności uczestnicy wyrazili nadzieję, że odpowiednie działania i współpraca na poziomie lokalnym przyczynią się do sukcesu TE w Polsce. Dziekoński zakończył sesję, dziękując wszystkim uczestnikom za ich zaangażowanie. W podsumowaniu podkreślił potrzebę dalszej pracy nad rozwiązaniami w zakresie zarządzania energią na poziomie samorządowym.

Link do wydarzenia: "II Kongres Energetyki Rozproszonej [28-30.10.2024]"