Nagranie i zdjęcia z sesji Relacje z pozostałych sesji
Zapraszamy do zapoznania się z relacją z sesji tematycznej ST11: Legislacja i regulacje dla energetyki rozproszonej
Panel dyskusyjny poświęcony legislacji i regulacjom w obszarze energetyki rozproszonej skupił się na kluczowych wyzwaniach i przyszłości tego sektora w Polsce. Moderatorem był Wojciech Wrochna, który wprowadził temat, podkreślając, że regulacje muszą wspierać rozwój energetyki, a nie go hamować. W skład panelu weszli Anna Kucińska, Stowarzyszenie Prawników Prawa Energetycznego (SPPE), Michał Łęski, Zastępca Dyrektorka Departamentu OZE Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Zdzisław Muras, Dyrektor Departamentu Prawnego i Rozstrzygania Sporów, Urząd Regulacji Energetyki, Aleksander Tretyn, Prezes Zarządu, Stowarzyszenie „Z energią o prawie”, Katarzyna Zalewska-Wojtuś, radca prawny, p.o. Dyrektor Biura PTPiREE oraz Natalia Żaczek-Jercha, KIKEiOZE.
Michał Łęski z Ministerstwa Klimatu przedstawił aktualne projekty legislacyjne, w tym zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii (OZE) oraz regulacje dotyczące energetyki lądowej, biometanu i morskiej energetyki wiatrowej. Zwrócił uwagę na konieczność dostosowania przepisów do wymogów unijnych oraz na znaczenie regulacji dla rozwoju innowacyjnych technologii, takich jak biopaliwa i wodór.
Anna Kucińska z Stowarzyszenia Prawników Prawa Energetycznego skrytykowała przeregulowanie rynku energetycznego w UE i Polskim, wskazując na potrzebę uproszczenia przepisów oraz większej stabilności regulacyjnej, co ma kluczowe znaczenie dla konkurencyjności gospodarki.
To, co moim zdaniem też należy postulować to to, że jeżeli tym naszym przyjętym modelem, naszym w sensie unijnym modelem regulacji jest harmonizacja to trzymajmy się tej harmonizacji i nie twórzmy na tym rynku takiego właśnie durszlaka trochę regulacyjnego, w którym państwa unijne nawet między sobą korzystają z innych warunków konkurencyjności już nie mówiąc o takiej konkurencyjności rozumianej w kontekście globalnym - skonkludowała Kucińska.
Natalia Żaczek-Jercha z Krajowej Izby Klasztorów Energetycznych podkreśliła znaczenie współpracy między różnymi sektorami i wskazała na trudności w implementacji przepisów unijnych w polskim prawodawstwie. Zgodziła się, że brak spójnej polityki energetycznej wpływa negatywnie na rozwój sektora OZE.
To jest coś, co ja widzę zarówno w swojej bieżącej pracy i pracy zawodowej i w obsłudze właśnie przedsiębiorcy z sektora energetycznego, czyli próba dosyć, no nie chciałabym tego źle nazwać, ale z mojej perspektywy dosyć chaotycznego implementowania przepisów unijnych, które oczywiście są konieczne, bez zachowania pewnej strategii i modelu polityki energetycznej w Polsce - podsumowała przedstawicielka KIKEiOZE.
Zdzisław Muras z URE odniósł się do skomplikowania polskiego prawa energetycznego, zwracając uwagę na potrzebę uproszczenia procedur przyłączeniowych i wprowadzenia jasnych zasad, które ułatwią inwestycje w OZE. Podkreślił, że zmiany w prawie muszą być zgodne z realiami rynku.
Od dłuższego czasu Urząd Regulacji Energetyki postuluje, żeby kwestię przyłączeń rozdzielić na przyłączenia dotyczące odbiorców i przyłączenia dotyczące wytwarzania. To by był taki pierwszy model uporządkowania tego zakresu, ponieważ zaczynają te wszystkie główne założenia, które dotyczą przyłączania jako takiego. Zawarte w artykule 7 ustęp 1, zaczynają być rozciągane dowolnie. Na potrzeby odbiorców łagodniej, na potrzeby wytwórców bardziej restrykcyjnie i odwrotnie. Jeżeli jest potrzeba nagle, żeby odbiorca miał jakiejkolwiek wątpliwości to się wyciąga, że to rzecznictwo, które odnosiło się do wytwarzania - zauważył Zdzisław Muras.
Katarzyna Zalewska-Wojtuś omówiła postęp dialogu branży OZE z instytucjami rządowymi. Podkreśliła znaczenie spotkań roboczych jakie organizuje PTPiREE, które mają na celu wyjaśnienie problemów, m.in. dotyczących przyłączeń do sieci, optymalizacji tego procesu oraz dostępności mocy przyłączeniowych. Ważnym tematem jest także poprawa przepływu informacji, w tym publikacja danych o dostępnych mocach oraz wprowadzenie zmian legislacyjnych, które mogą przyspieszyć proces inwestycji w OZE.
Aleksander Tretyn z Stowarzyszenia z Energią o Prawie zauważył, że konieczne jest podejmowanie długofalowych i kompleksowych decyzji legislacyjnych, które będą sprzyjać stabilności i przewidywalności rynku.
Spotykamy się z tym, że mamy w tej chwili nowelizację ustawy wiatrakowej, która za 2-3 lata ponownie może być nowelizowana. Nie ma zawartej na przykład niektórych elementów związanych z regulacjami dotyczącymi odległości od sieci, o które branża wiatrowa walczy. Więc tworzymy takie złote klatki, których na chwilę inwestorzy będą zadowoleni, ale po chwili temat ponownie wróci, więc z naszej perspektywy dość ważnym elementem jest to, aby te regulacje były długoterminowe, perspektywistyczne, abyśmy patrzyli na nie przez pryzmat celu. Mamy jakiś cel do zrealizowania, więc tworzymy regulacje. które będą dążyły do realizacji tego celu, a nie będziemy spotykali się co dwa lata i rozmawiali o tym, jak daną regulację ponownie zmienić, ponownie ulepszyć - powiedział Aleksander Tretyn.
Panel zakończono dyskusją z publicznością o praktycznych wyzwaniach, z jakimi borykają się samorządy i przedsiębiorstwa, w kontekście transformacji energetycznej. Uczestnicy podkreślili znaczenie zaangażowania wszystkich stron w proces legislacyjny oraz konieczność uproszczenia przepisów, aby umożliwić rozwój energetyki rozproszonej.