Relacje z wydarzeń
7 stycznia 2025 09:29
II KER – SP3: Energetyka rozproszona w polityce UE – założenia i implikacje.

Nagrania i zdjęcia z sesji   Relacje z pozostałych sesji 

II Kongres Energetyki Rozproszonej odbył się w dniach 28–30 października 2024 r. w Centrum Kongresowym ICE Kraków i na kampusie AGH. Jego organizatorem była Akademia Górniczo-Hutnicza, rolę Miasta Gospodarza pełniło Miasto Kraków, zaś Regionem Gospodarzem było Województwo Małopolskie. II KER, składający się z części gospodarczo-politycznej (VII Forum Energetyki Rozproszonej) oraz naukowej (II Konferencja Naukowa Energetyki Rozproszonej), przyciągnął do stolicy Małopolski ponad 2 tysiące uczestników, w tym przedstawicieli administracji publicznej i samorządowej, naukowców, przedsiębiorców z różnych sektorów gospodarki oraz młodzież. Tym samym Kongres potwierdził swą markę jednego z najważniejszych forów debaty o energetyce rozproszonej (ER) i transformacji energetycznej (TE) w Polsce. W trakcie obrad dyskutowano m.in. nad kluczowymi wyzwaniami związanymi z koniecznością zmiany modelu polskiej energetyki, formułowano eksperckie rekomendacje i zgłaszano postulaty branży, a ze sceny padały konkretne deklaracje przedstawicieli władz.   

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z sesji plenarnej SP3: Energetyka rozproszona w polityce energetycznej UE – założenia i implikacje. Jak zadbać o interes Polski? 

 

Słowo wprowadzające do trzeciej sesji plenarnej wygłosił Marcin Korolec, minister środowiska w latach 2011–2013. Jego zdaniem dekarbonizacja energetyki jest nie tylko możliwa, ale przede wszystkim konieczna – zarówno z powodów klimatycznych i środowiskowych, jak i gospodarczych oraz geopolitycznych. Rodzi to jednak wielkie wyzwania, takie jak elektryfikacja poszczególnych sektorów gospodarki oraz zapewnienie odpowiedniej liczby nowych źródeł energii i stabilności dostaw. Jak dużych wymaga to inwestycji, pokazuje przykład USA, gdzie w ciągu najbliższych 5 lat potrzebne będzie 38 miliardów dolarów na budowę nowych mocy energetycznych. 

W dyskusji pt. „Jak aktywnie uczestniczyć w polityce energetycznej UE, dbając o interes Polski?” wzięli udział przedstawiciele samorządów centralnego i terytorialnego oraz eksperci ds. energetyki: Piotr Całbecki – marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Agnieszka Jankowska – przewodnicząca Rady ds. Cyfryzacji, Witold Strzelecki z Business&Science Poland, Stanisław Tokarski – dyrektor Centrum Energetyki AGH oraz Michał Kurtyka – minister klimatu i środowiska w latach 2019–2021

Rozmówcy wskazywali na problem ubóstwa energetycznego, które wielu osobom utrudnia przekształcenie się w prosumentów. Piotr Całbecki zaproponował mechanizm pożyczek zwrotnych, zamiast dotacji, na projekty OZE i termomodernizacyjne. Podkreślił także konieczność zróżnicowanego miksu energetycznego, z naciskiem na rozproszoną energetykę wiejską, która może korzystać z biomasy, oraz potrzebę współpracy nauki z samorządami w tworzeniu spółdzielni energetycznych. Agnieszka Jankowska przedstawiła założenia rządowego projektu strategii cyfryzacji i, odsyłając do strony internetowej Ministerstwa Cyfryzacji, poprosiła zgromadzonych o aktywny udział w konsultacjach. Stanisław Tokarski zwrócił uwagę na potrzebę magazynowania energii i uelastycznienia systemu, co pomoże uporać się z obecnie największym – według niego – wyzwaniem transformacji, jakim jest integracja rosnącej liczby niestabilnych źródeł energii z systemem energetycznym. W tym kontekście pojawiło się zastrzeżenie, że w przyszłości biogaz będzie raczej wykorzystywany do produkcji gazu niż energii elektrycznej, a wodór nie stanie się w najbliższym czasie istotnym magazynem energii. Michał Kurtyka podkreślał, że Polska musi aktywnie uczestniczyć w innowacjach technologicznych, takich jak elektromobilność czy rozwój reaktorów jądrowych, by nie zostać w tyle w globalnym wyścigu technologicznym. Zachęcił również inspirowania się rozwiązaniami sprawdzonymi w USA: 

Bierzmy przykład z amerykańskiego pragmatyzmu i również w Europie dopuśćmy możliwość współistnienia różnych modelów rozwoju energetyki. Nie musimy wszyscy być tacy sami. Dajmy sobie zbudować i Kalifornię i Teksas w Europie – nawoływał prezydent COP24. 

 


Marcin Korolec, Piotr Całbecki, Agnieszka Jankowska, Witold Strzelecki, Stanisław Tokarski, Michał Kurtyka fot. Andrzej Opyrchał

W odniesieniu do wyborów prezydenckich w USA i ich konsekwencji dla światowej polityki uczestnicy sesji zgodzili się, że Europa powinna samodzielnie brać odpowiedzialność za bezpieczeństwo i transformację energetyczną zamiast polegać na Stanach Zjednoczonych. Przyznano jednocześnie, że dla Starego Kontynentu płynie zza oceanu wartościowy wzór – należy dbać o autonomię i przyjąć postawę zjednoczenia i proaktywności w realizacji wspólnych celów energetycznych.  

 

 

Link do wydarzenia: "II Kongres Energetyki Rozproszonej [28-30.10.2024]"