Nagrania i zdjęcia z sesji Relacje z pozostałych sesji
II Kongres Energetyki Rozproszonej odbył się w dniach 28–30 października 2024 r. w Centrum Kongresowym ICE Kraków i na kampusie AGH. Jego organizatorem była Akademia Górniczo-Hutnicza, rolę Miasta Gospodarza pełniło Miasto Kraków, zaś Regionem Gospodarzem było Województwo Małopolskie. II KER, składający się z części gospodarczo-politycznej (VII Forum Energetyki Rozproszonej) oraz naukowej (II Konferencja Naukowa Energetyki Rozproszonej), przyciągnął do stolicy Małopolski ponad 2 tysiące uczestników, w tym przedstawicieli administracji publicznej i samorządowej, naukowców, przedsiębiorców z różnych sektorów gospodarki oraz młodzież. Tym samym Kongres potwierdził swą markę jednego z najważniejszych forów debaty o energetyce rozproszonej (ER) i transformacji energetycznej (TE) w Polsce. W trakcie obrad dyskutowano m.in. nad kluczowymi wyzwaniami związanymi z koniecznością zmiany modelu polskiej energetyki, formułowano eksperckie rekomendacje i zgłaszano postulaty branży, a ze sceny padały konkretne deklaracje przedstawicieli władz.
Zapraszamy do zapoznania się z relacją z sesji plenarnej SP2: Siły napędowe polskiej transformacji energetycznej.
Wprowadzenie do sesji plenarnej SP2 wygłosił jej przewodniczący – minister Olgierd Dziekoński. Podkreślił on, jak ważnym, a niedocenianym czynnikiem transformacji energetycznej (TE) jest społeczne poparcie dla przemian. Tymczasem – według przytoczonych przez niego badań – zaufanie polskiej opinii publicznej do TE i klimatycznych projektów Unii Europejskiej z roku na rok jest coraz niższe. O skomentowanie tak zarysowanej sytuacji poprosił premiera Jerzego Buzka, który wygłosił przemówienie pt. „Kto i dlaczego będzie miał realny wpływ na transformację energetyczną?”.
Jerzy Buzek fot. andrzej Opyrchał
Były prezes Rady Ministrów przyznał, że Polska stoi przed ważnym wyzwaniem wdrożenia projektu cywilizacyjnego, który wyszedł z Unii Europejskiej i zakłada sprawną i sprawiedliwą transformację systemu energetycznego. Zapowiedział, że ten trudny proces będzie nadal wspierany przez UE środkami z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.
Już teraz w ramach funduszu realizowanych jest wiele projektów związanych z turbinami wiatrowymi czy fotowoltaiką. Niejednokrotnie prowadzą je firmy, które dotąd zajmowały się górnictwem. Właśnie takie oblicze polskiej transformacji – sprawiedliwej, prorozwojowej, tworzącej nowe miejsca pracy, odchodzącej od węgla w stronę gospodarki cyfrowej i zielonej energii – to nasz wielki sukces! – podsumował były przewodniczący Parlamentu Europejskiego.
W dalszej części swojego wystąpienia Buzek zwrócił uwagę na problem brakującego kapitału ludzkiego w sytuacji, gdy dzięki TE w najbliższych latach w Polsce powstanie ok. 300 tys. miejsc pracy. Wskazał również na nieoczywiste powiązania między zmianami w energetyce a kwestiami bezpieczeństwa żywnościowego czy rewolucji informatycznej.
Następnie odbyła się seria prezentacji pt. „Transformacja w praktyce”. Uczestnikami tej części byli: Stanisław Barański z Orlen SA, Andrzej Jeżewski – lider Energetycznego Klastra Oławskiego EKO, Jerzy Fijas – zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych ds. zrównoważonej gospodarki leśnej, Łukasz Pałucki – prosument i wiceprezes Hrubieszowskich Spółdzielni Energetycznych, Ryszard Kamiński – zastępca dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, Marta Majewska – burmistrz miasta Hrubieszów oraz Dawid Zieliński z firmy Columbus SA. W dyskusji wskazano trzy główne aspekty TE, które mogą stanowić wyzwanie: dostarczanie niskoemisyjnej energii, zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego oraz akceptowalność kosztów przez społeczeństwo i przemysł. Dawid Zieliński i Andrzej Jeżewski podkreślali znaczenie nowych technologii, takich jak fotowoltaika i wodór, w obniżeniu kosztów energii i wspieraniu rozwoju gospodarki. Jerzy Fijas zwrócił uwagę na rolę Lasów Państwowych w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym oraz na ich potencjał do rozwoju energetyki odnawialnej. Przedstawiciele spółdzielni energetycznych opowiedzieli o swoich sukcesach w obniżaniu kosztów energii dla lokalnych społeczności, mimo problemów, takich jak zmiany w prawie energetycznym czy kłopoty z finansowaniem. Dyskutowano także o wyzwaniach, przed którymi stoją małe miasta, m.in. o braku odpowiednich zasobów ludzkich i strukturalnych do realizacji TE na poziomie samorządów.
Sesja plenarna podsumowująca drugi dzień II Kongresu ER fot. Andrzej Opyrchał
Wykład konkludujący pierwszy dzień Kongresu, pt. „Rekomendacje dla przyszłych działań”, wygłosiła Marzena Czarnecka, minister przemysłu. Odnosząc się do treści raport Mario Draghi’ego, prelegentka zauważyła, że transformacja energetyczna w Europie, w tym w Polsce, napotyka na wyzwania związane z niską innowacyjnością, wysokimi kosztami energii oraz regulacjami prawnymi. Zwłaszcza legislacja wymaga korekt, by tworzyła stabilne i konkurencyjne środowisko do rozwoju ER. Jej zdaniem należy promować energetykę jądrową, w tym małe reaktory (SMR), oraz doceniać znaczenie spółdzielczości energetycznej. Ponadto uznała za konieczne, by fundusze z KPO były przeznaczane na rozbudowę infrastruktury sieciowej oraz działania zmniejszające emisję CO2.
Marzena Czarnecka fot. Andrzej Opyrchał