Relacje z wydarzeń
6 grudnia 2023 10:48
I KER - S6: Społeczne aspekty rozwoju energetyki rozproszonej


Nagranie i zdjęcia z sesji    Relacje z pozostałych sesji
 


I Kongres Energetyki Rozproszonej odbył się w dniach 25–26 września 2023 r. w obiektach Akademii Górniczo Hutniczej im. St. Staszica w Krakowie. Zapraszamy do lektury relacji z sesji 6 wydarzenia zatytułowanej "Społeczne aspekty rozwoju energetyki rozproszonej".

 

 

Badania dotyczące sposobu kształtowania polityki energetycznej dowodzą kluczowej roli wymiaru społecznego w obszarze wspierania i rozwoju energetyki OZE, zwracają też uwagę na konieczność uwzględnienia perspektywy społeczno-technicznej czy społeczno-ekologicznej. Wątki społeczne pojawiały się w wielu debatach Kongresu, a w całości temu tematowi poświęcona była sesja 6 moderowana przez Dorotę Micek – socjolożkę z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przewodnicząca sesji zapytała Tadeusza Królczyka, Wójta Gminy Ochotnica Dolna, o to, jaką rolę w rozwoju OZE na terenie gminy odgrywały czynniki społeczne. Chcę podkreślić fakt, że społeczność bardzo szybko się edukuje, jeśli tylko ma ku temu powód – zapewnił prelegent. Dodał, że dzięki wieloletniej współpracy z AGH obecnie mieszkańcy gminy są uświadomieni, oczekują rozwiązania kolejnych problemów występujących w energetyce oraz upowszechnienia nowych technologii, w które są chętni zainwestować. Kolejnym, jego zdaniem, motorem zmian jest mocna rola lidera klastra (w tym przypadku Urzędy Gminy), który powinien być zdeterminowany, kompetentny 
i charyzmatyczny. Królczyk zgłosił również ogromne zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny energetyki i podkreślił, jak mocno ceni współpracę z prof. Zbigniewem Hanzelką, dzięki któremu w Ochotnicy wzrastają nowe kompetencje i realizowane są ambitne projekty. 

Andrzej Łazęcki z Urzędu Miasta Krakowa podkreślił, że transformacja klimatyczna to przede wszystkim proces społeczny, bo wymaga zmiany nawyków i postaw oraz przezwyciężenia rozmaitych oporów. Przyznał, że w tak dużym mieście jak Kraków samorząd lokalny odgrywa kluczową rolę w koordynowaniu współpracy między bardzo wieloma aktorami. Przedstawił pięć obszarów działań w tym zakresie: planowanie energetyczne, inspirowanie,  tworzenie platformy do wymiany doświadczeń i nawiązywania partnerstw, realizacja projektów pilotażowych/demonstracyjnych 
i edukacja. Przyznał, że w trakcie Kongresu spotkał przynajmniej kilka firm z dużym potencjałem współpracy. 

Agnieszka Spirydowicz prezes ZKlastra Zgorzelec położyła nacisk na wartość dialogu. Bez akceptacji społeczności, mieszkańców i określenia, czego oni od nas oczekują, nie jesteśmy w stanie przeprowadzić transformacji – zaznaczała. Przyznała, że założyciele ZKlastra zamierzali zajmować się głównie budowaniem wiatraków i stawianiem paneli fotowoltaicznych, tymczasem praktyka pokazała, że musieli zacząć od edukowania społeczeństwa i budowania z nimi porozumienia. Spirydowicz podzieliła się ciekawym przykładem współpracy między mieszkańcami i klastrem – to właśnie reprezentowana przez nią instytucja zbierała podpisy pod petycją, by z dnia na dzień nie zamykać jedynej działającej w okolicy elektrowni węglowej, gdyż odbyłoby się to ze szkodą dla regionu i jego mieszkańców oraz przyszłych inicjatyw energetycznych. Podsumowując, Spirydowicz podkreśliła jak ważna w procesie transformacji energetycznej jest akceptacja społeczeństwa, dlatego powinniśmy się skupić na jego edukacji, podnoszeniu świadomości i zaufania do nowych zielonych technologii. 

Łukasz Trembaczowski z Uniwersytetu Śląskiego w podsumowaniu zwrócił uwagę, jak trudnym zadaniem w procesie transformacji energetycznej jest utrzymanie równowagi między środowiskiem, które ponosi bezpośrednie koszty TE (np. utrata pracy) a społecznością tworzącą nowy ład społeczno-ekonomiczny. Przyznał, że proces zamykania kopalń jest wielkim wyzwaniem dla samorządów lokalnych i odgórne polityki powinny zawsze uwzględniać ten kontekst. 

 

  Relacje z pozostałych sesji

 

 

Link do wydarzenia: "I Kongres Energetyki Rozproszonej [25-26.09.2023]"