Relacje z wydarzeń
17 stycznia 2024 10:38
I KER - 9C: Innowacyjne technologie w energetyce rozproszonej


Nagranie i zdjęcia z sesji    Relacje z pozostałych sesji
 


I Kongres Energetyki Rozproszonej odbył się w dniach 25–26 września 2023 r. w obiektach Akademii Górniczo Hutniczej im. St. Staszica w Krakowie. Zapraszamy do zapoznania się z relacją tekstową, zdjęciami oraz nagraniem wideo z dziewiątej sesji I Kongresu Energetyki Rozproszonej zatytułowanej " Innowacyjne technologie  w energetyce rozproszonej".

 

 

Tematem przewodnim sesji 9C było przedstawienie zastosowań innowacyjnych technologii w energetyce rozproszonej. Debatę poprzedziły prezentacje dotyczące m.in. rozwiązań z zakresu nowej generacji inwerterów, integracji sieci z wykorzystaniem systemów wysokiego napięcia prądu stałego, rozwiązań teleinformatycznych, grid-forming i inteligentnych rozwiązań AMI. Omówione zostały także mikrosieci – zarówno przemysłowe, jak i prosumenckie.

 


fot. Mateusz Wójtów

W dyskusji, która nastąpiła w dalszej części sesji, wzięli udział: Piotr Błach (Transition Technologies Systems), Marcin Kłomski (Huawei Polska), Rafał Kozieł (SMA Solar Technology), Paweł Pisarczyk (Phoenix Systems), Jacek Stankiewicz (Elsta), Łukasz Trześniewski (ZKlaster), Mariusz Wójcik (Hitachi Energy). Uczestnicy zastanawiali się, które wyzwania w procesie TE mogą zostać rozwiązane w najbliższym czasie dzięki innowacjom technologicznym Zwrócono uwagę, że energetyka rozproszona to w dużej mierze źródła niesterowalne, które mogą mieć negatywny wpływ na stabilność sieci. Rozwiązaniem jest stosowanie inwerterów z funkcją grid-forming sprzężonych z magazynami energii. Inteligentne inwertery mogą pomóc w synchronizacji sieci, zaś dzięki grid-forming można osiągnąć penetrację źródeł PV na poziomie 50% i poprawić konsumpcję energii z PV o 40%. Wspomniano również o magazynach energii funkcjonujących zarówno w technologiach tradycyjnych (akumulatorowych), jak i modnych obecnie technologiach związane z wodorem. Zauważono,że w praktyce pozwalają one na bilansowanie w cyklu dobowym, dłuższy cykl jest obecnie niemożliwy ze względu na duże koszty inwestycji początkowej.

Kolejne zaproponowane rozwiązania to tworzenie wirtualnych elektrowni i zarządzanie siecią za pomocą oprogramowania umożliwiającego przewidywanie wytwarzania ze źródeł niespokojnych (predykcje z horyzontem 48-godzinnym), a także zastosowanie odpowiednich mechanizmów optymalizacyjnych, które pozwalają ograniczyć zużycie i obniżyć koszty.

Ciekawym wątkiem była rozmowa o inteligentnej sieci, w której zarządzanie pracą odbywa się w centralnej jednostce zarządzającej EMS. W praktyce pozwala to zastosować instrumenty elastyczności, takie jak usługa DSM/DSR czy zarządzanie ograniczeniami przesyłu energii elektrycznej, łagodzenie szczytów, regulacja współczynnika mocy i poprawa jakości energii elektrycznej.

Z kolei inteligentne liczniki umożliwią zdaniem dyskutantów nie tylko dokonywanie pomiaru zużycia energii, ale także komunikację z innymi urządzeniami IoT, a wręcz sterowanie nimi. Zauważono, że jedna platforma zaimplementowana z inteligentnym licznikiem pozwala na dodawanie nowych funkcjonalności (aplikacji) w tym samym urządzeniu, co umożliwia rozwój świadczonych usług bez konieczności dodawania nowych urządzeń. Zgodnie podkreślono, że bardzo istotnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę we wszystkich elementach sieci, jest zapewnienie cyberbezpieczeństwa. W podsumowaniu wybrzmiało, że dzięki dużej aktywności badawczo-rozwojowej w ostatnich latach wielu dostawców wypracowało technologie mogące pomóc w rozwiązaniu najważniejszych problemów związanych z włączaniem niespokojnych, rozproszonych źródeł energii do sieci elektroenergetycznych. Nie ma jednej technologii odpowiadającej na wszystkie wyzwania, trzeba raczej korzystać z połączenia różnych rozwiązań elektronicznych, energetycznych oraz informatycznych w obszarze wytwarzania, przesyłu i odbioru energii.

 

Link do wydarzenia: "I Kongres Energetyki Rozproszonej [25-26.09.2023]"