28 marca 2025 12:56 - Polska
Zapraszamy na Wykład OTE #4 Transformacja energetyczna i kompetencje XXI wieku – dlaczego nie wystarczy zmiana technologii

Link do wykładu_live    Program

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do udziału w cyklu wykładów pod hasłem „Konteksty transformacji energetycznej”. Czwarte spotkanie z tej serii, pt. „Transformacja energetyczna i kompetencje XXI wieku – dlaczego nie wystarczy zmiana technologii”, odbędzie się 4 kwietnia 2025 r. w formule zdalnej (za pośrednictwem platformy MS Teams z możliwością udziału w dyskusji, transmisja również na YouTube). Start o godz. 10!  

 

XXI wiek to era konceptualizacji (conceptual age), w której kluczowego znaczenia nabierają umiejętności systemowego myślenia i działania w warunkach złożoności oraz niepewności. Potrzebujemy dziś nie tylko nowych technologii, lecz przede wszystkim nowych kompetencji i nowego spojrzenia na rolę człowieka w zmieniającym się świecie. 

Centralnym tematem wykładu będzie transformacja energetyczna – jako przykład złożonego procesu, który wymaga integracji wiedzy technicznej, społecznej i środowiskowej. Omówione zostaną modele współpracy w tym obszarze, takie jak potrójna, poczwórna i pięciokrotna spirala, a także kluczowe ramy kompetencyjne (DigComp, GreenComp, EntreComp, LifeComp) pomocne w budowaniu zdolności do działania w obliczu zmian klimatycznych, cyfryzacji i wymagań zrównoważonego rozwoju. 

W kontekście Przemysłu 5.0 przyjrzymy się roli integracji człowieka i technologii, która ma służyć nie tylko efektywności, ale też elastyczności i odporności społecznej. Szczególny nacisk zostanie położony na kompetencje potrzebne dla transformacji energetycznej, z uwzględnieniem sektorowych ram kwalifikacji i wyzwań związanych z komunikacją, zaangażowaniem społecznym oraz edukacją. 

Na zakończenie zostanie poruszona rola szkolnictwa wyższego w przygotowywaniu kadr zdolnych do działania na styku nauki, technologii i społecznych wyzwań transformacji energetycznej – jako procesu wielowymiarowego, wielosektorowego i niejednoznacznego. 

 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

 


 Linki do wykładu:  

 https://s.agh.edu.pl/5ZZdh (MsTeams) 

 https://www.youtube.com/live/YDlaQxjcF_I?si=rdINrf5JSvEJgQrR  (YouTube) 

Chętnym do udziału w dyskusji rekomendujemy link do wykładu na platformie MS Teams.


 

 

Projekt jest współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu badań naukowych i prac rozwojowych "Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków" GOSPOSTRATEG / Umowa nr GOSPOSTRATEG9/000D/2022 z dnia 27 czerwca 2023 r. (wartość projektu: 7 881 705 PLN, wartość dofinansowania: 7 719 705 PLN).