W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do udziału w cyklu wykładów pod hasłem „Konteksty transformacji energetycznej”. Pierwsze spotkanie z tej serii, pt. „Obserwatorium Transformacji Energetycznej: Geneza i zakres działania”, odbędzie się 27 lutego 2025 r. w formule zdalnej za pośrednictwem platformy MS Teams. Start o godz. 10!.
Transformacja energetyczna (TE) to globalny trend, którego korzyści są niezaprzeczalne, ale aby je osiągnąć, trzeba stawić czoła licznym wyzwaniom, takim jak: zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, realizacja celów klimatycznych, redukcja ubóstwa energetycznego czy konieczność odpowiadania na potrzeby zmieniającej się gospodarki.
Instytucje powołane do zarządzania transformacją powinny dysponować precyzyjnym aparatem analitycznym oraz wiarygodnymi i aktualnymi danymi. Tymczasem obecnie zasoby te mają charakter wycinkowy lub opierają się na niespójnych i nieporównywalnych metodykach. Uniemożliwia to ich integrację, przez co nie mogą być skutecznie wykorzystywanie w strategicznych procesach decyzyjnych.
Odpowiedzią na powyższe bolączki jest Obserwatorium Transformacji Energetycznej (OTE) – narzędzie wyposażone w zaawansowany naukowy aparat badawczy i odpowiednie repozytorium danych, którego tworzenie finansowane jest przez NCBR w ramach strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków” GOSPOSTRATEG.
Celem wykładu jest przybliżenie koncepcji OTE, w szczególności diagnoza słabych stron istniejących rozwiązań w obszarze monitorowania i programowania TE, a także prezentacja głównych kierunków proponowanych rozwiązań. Referat inauguruje serię wykładów poświęconych metodologii prac badawczych OTE i wdrażaniu rozwiązań w takich dziedzinach życia społecznego jak gospodarka, technologia i innowacje, legislacja itd.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Link do wykładu: https://s.agh.edu.pl/48tbE
Dyskusja będzie nagrywana, a po montażu, nagranie zostanie opublikowana na kanale YouTube energetyka-rozproszona.pl
Projekt jest współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu badań naukowych i prac rozwojowych "Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków" GOSPOSTRATEG / Umowa nr GOSPOSTRATEG9/000D/2022 z dnia 27 czerwca 2023 r. (wartość projektu: 7 881 705 PLN, wartość dofinansowania: 7 719 705 PLN).