Za inwestycją w magazyn energii LAES realizowaną w Polsce stoi firma Promet Plast S.C., lider Energetycznego Klastra Oławskiego EKO. Planowana jest instalacja magazynowania energii o mocy 25MW/125MWh, z perspektywą kolejnych sześciu bloków o podobnej skali.
13 grudnia bierzącego roku firma Huge Energy Ltd. podpisała list intencyjny i umowę z Promet Plast S.C. na wdrożenie systemu LAES. Angielska firma posiada 30 letnie doświadczenie w sektorze energetycznym, specjalizuje się w projektowaniu i budowie rozwiązań do magazynowania energii na dużą skalę, oferuje także instalacje zaczynające się już od 10 MWh. Polska spółka zajmuje się produkcją energii odnawialnej oraz przetwórstwem tworzyw sztucznych. Promet-Plast to pierwszy w Polsce zakład produkcji wyrobów medycznych w technologii zerowej emisji CO2. Obecnie firma zarządzana przez Andrzeja Jeżewskiego posiada 10 turbin o łącznej mocy 25,2 MW. Prowadzone są inwestycje w największe komercyjne magazyny energii w Polsce oraz w kogenerację metanową i wodorową.
Magazyny energii LAES
LAES (ang. liquid air energy storage) to kriogeniczny system magazynowania energii. Powietrze otoczenia jest zasysane do instalacji, sprężane, a następnie schładzane do temperatury -196°C i umieszczane w izolowanych zbiornikach niskociśnieniowych. W takich warunkach zmienia ono stan skupienia, stając się cieczą. Pod tą postacią wywiera o wiele niższe ciśnienie na ścianki zbiornika. Dodatkowo ciekły stan skupienia pozwala na tej samej objętosci zmagazynować go znacznie więcej, niż gdyby było przetrzymywane w postaci gazu. Schłodzone powietrze można przechowywać przez wiele godzin a nawet dni. Podczas niedoborów energii, magazyn przetłacza część skroplonego powietrza do kolejnej komory, gdzie jest ono podgrzewane w taki sposób, że szybko się rozszerza. Nagły wzrost objętości napędza turbinę do wytwarzania energii elektrycznej.
Zaletą tej technologii jest niski koszt przechowywania energii w jednostce czasu. Magazyn LAES będzie w stanie funkcjonować przez ponad 40 lat. Ponadto budowa magazynu w technologii LAES zajmuje znacznie mniej miejsca i może powstać na dowolnym obszarze.
Źródło: źródło własne / huge.energy
Zdjęcie: 26114910 © Radub85 Dreamstime.com
Brawo!
Gratulacje. Z tego co wiem, to Hiszpania mocno postawiła na tą technologię magazynowania energii . Dobrze, że jest już rozwijana w PL :-)