8 stycznia 2025 13:49 - Polska
System RESHeat: integracja odnawialnych źródeł energii dla zrównoważonych rozwiązań energetycznych budynków

Zapraszamy do lektury artykułu pt. "System RESHeat: integracja odnawialnych źródeł energii dla zrównoważonych rozwiązań energetycznych budynków". Tekst autorstwa Pawła Ocłonia, Marka Czamary, Franciszka Ścisłowicza i innych ukazał się na łamach 11. zeszytu czasopisma "Energetyka Rozproszona". Publikacja przedstawia system RESHeat, który łączy odnawialne źródła energii (OZE) służące do produkcji energii elektrycznej, ciepła i chłodu dla budynków wielorodzinnych, z naciskiem na zrównoważone rozwiązania energetyczne. W artykule omówiono szczegóły instalacji demonstracyjnej w Krakowie, gdzie system osiągnął wysoką wydajność, dostarczając do 70% energii potrzebnej do ogrzewania i chłodzenia budynku. System RESHeat ma duży potencjał komercjalizacji i skalowania, a także jest obiecującym rozwiązaniem dla ogrzewania i produkcji energii elektrycznej w budynkach wielorodzinnych.

W miarę nasilenia się globalnego nacisku na redukcję emisji gazów cieplarnianych coraz pilniejsza staje się potrzeba innowacyjnych rozwiązań energetycznych w sektorze mieszkaniowym i komercyjnym. Projekt RESHeat, będący wspólnym przedsięwzięciem partnerów z Polski (Politechnika Krakowska, Czamara Energia Odnawialna, ELFRAN, Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie), Włoch (Uniwersytet Rzymski „La Sapienza”, ATER Provincia di Roma), Finlandii (OILON) i Czech (Politechnika Brneńska) w ramach programu Komisji Europejskiej Horyzont 2020, odpowiada na to wyzwanie przez opracowanie autonomicznego systemu energetycznego, który wykorzystuje OZE do produkcji energii elektrycznej, ogrzewania i chłodzenia budynków (Ocłoń et al. 2024). Niniejszy artykuł przedstawia szczegółowe omówienie systemu RESHeat.

Coraz mocniejsze akcentowanie zrównoważonego rozwoju i łagodzenia zmian klimatycznych doprowadziło do badań i rozwoju w dziedzinie systemów energii odnawialnej dla budynków. Systemy te są kluczowe dla zmniejszenia śladu węglowego budownictwa i zwiększenia efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych, publicznych i komercyjnych (European Commission 2018)...

 

Z całością artykułu można zapoznać się TUTAJ.