Udział w europejskiej Misji 100 miast neutralnych klimatycznie i inteligentnych do 2030 roku jest impulsem do szybkiej transformacji energetycznej miasta. Złożoność, pilność i skala kryzysu klimatycznego powodują, że nie ma prostych recept i gotowych rozwiązań. Misja oferuje szerokie wsparcie, ale przede wszystkim mobilizuje do szukania własnej ścieżki realizacji celów klimatycznych.
Kraków od lat podejmuje działania proklimatyczne, montując odnawialne źródła energii, modernizując budynki, inwestując w transport niskoemisyjny i efektywną gospodarkę odpadami, dbając o tereny zielone oraz promując racjonalne gospodarowanie zasobami wodnymi. Krakowski samorząd angażuje się w projekty unijne, tj. ATELIER (koncepcja dystryktów dodatnich energetycznie), RESHeat (wykorzystanie energii odnawialnej do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody w budynkach wielorodzinnych) czy FuturHist (termorenowacja budynków historycznych). Celem kolejnego pilotażu, w ramach projektu NEEST, jest zaprojektowanie efektywnego procesu głębokiej termomodernizacji kwartału zabudowy. W Krakowie to część osiedla Złotego Wieku, z typowymi budynkami wielorodzinnymi z wielkiej płyty. NEEST to projekt badawczy, w którym zebrane dane zostaną wykorzystane w Symulatorze Systemu Energetycznego Miasta, by wybrać najlepsze rozwiązanie technologiczne transformacji energetycznej w skali miasta, kwartału i budynku.
Liczne pilotaże i szukanie innowacyjnych rozwiązań to podstawa Misji 100 miast neutralnych klimatycznie i inteligentnych do 2030 roku. W ramach Misji powstał plan transformacji klimatycznej spisany w formie Kontraktu Klimatycznego dla Krakowa. Dokument określa ambicje i cele klimatyczne miasta, plan działań oraz sposób ich wdrożenia, a także plan finansowo-inwestycyjny zawierający scenariusze kosztowe, źródła finansowania, bariery i ryzyka związane z jego realizacją. Kontrakt jest przepustką do uzyskania dalszego wsparcia Komisji Europejskiej.
Transformacja energetyczna to nie tylko działania samorządu, ale przede wszystkim przedsiębiorców, środowisk naukowych, organizacji pozarządowych i mieszkańców. Szczególnie istotny jest głos Krakowianek i Krakowian, wyrażony w formie rekomendacji Krakowskiego Panelu Klimatycznego. Mieszkańcy aktywnie włączyli się także w tworzenie obywatelskich społeczności energetycznych, które pozwolą zbudować efektywny, zrównoważony i społecznie akceptowalny system energetyczny bazujący na OZE i wykorzystujący np. formuły prosumenta zbiorowego czy klastra energii. Skutki tak przeprowadzonej transformacji energetycznej w sposób widoczny wpłyną nie tylko na poprawę stanu jakości powietrza i środowiska naturalnego, ale także przyniosą uczestnikom wymierne korzyści finansowe.
Środowisko naukowe i organizacje pozarządowe uczestniczą w pracach Atelier Innowacji – platformy współpracy, wymiany doświadczeń i tworzenia partnerstw. Tematy dotychczas poruszane to kierunki transformacji energetycznej, rozwiązania dla ciepłownictwa oraz bariery dla tworzenia społeczności energetycznej. Z kolei inicjatywa Pakt dla klimatu skierowana jest głównie do przedsiębiorców i środowiska naukowego. Jak dotąd do paktu przystąpiło kilkanaście firm oraz uczelni wyższych, deklarując tym samym poparcie dla starań miasta na drodze do neutralności klimatycznej, a także prowadzenie własnych działań na rzecz ograniczenia emisji CO2. Pakt jest porozumieniem o otwartej formule, w którym współpracujemy i angażujemy lokalnych Partnerów, a także zapraszamy do udziału kolejnych uczestników.
Źródło: Urząd Miasta Krakowa