19 lipca 2024 13:11 - Polska
Ślad węglowy organizacji – bezpłatny kurs PFR

PFR zaprasza na bezpłatny kurs online Ślad węglowy w organizacji, który w klarowny sposób przybliża metodykę obliczania śladu a także daje praktyczne wskazówki dotyczące tego jak przygotować organizację do sprawozdania jej wpływu na środowisko, aby ten proces nie wydawał się żmudnym obowiązkiem. Do niedawna obliczanie śladu węglowego mogło być elementem promowania się firm, jednak obecnie staje się koniecznością. W odniesieniu do określonych przedsiębiorstw od 1 stycznia 2024 r. pojawia się wymóg prawny, który obliguje wybrane przedsiębiorstwa do obliczania śladu węglowego. Zmiany związane z raportowaniem ESG wynikają z dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive). Raportowanie ESG musi odbywać się zgodnie z Europejskimi Standardami Zrównoważonego Raportowania czyli ESRS-ami (European Sustainability Reporting Standards). 

 

Cel kursu

Kurs Ślad węglowy organizacji pozwala na zdobycie umiejętności potrzebnych do przygotowania organizacji do obliczania śladu węglowego w trzech zakresach:

  • zakres pierwszy to emisje bezpośrednie, czyli pochodzące ze spalania paliw w źródłach energetycznych, technologicznych i w środkach transportu, które należą do organizacji i są przez nią kontrolowane
  • zakres drugi to pośrednie emisje energetyczne, które są związane z zakupioną przez organizację energią elektryczną, cieplną, parą technologiczną czy chłodem. Są to więc emisje, które powstają poza organizacją, w źródłach będących własnością lub kontrolowanych przez inne podmioty.
  • zakres trzeci stanowią emisje pośrednie związane z funkcjonowaniem organizacji i podobnie jak w przypadku zakresu drugiego, uwolnienie gazów cieplarnianych następuje poza nią. Np. emisje związane z zakupionymi przez organizację surowcami, usługami lub produktami, ale także emisje związane z wynajmowanymi aktywami, użytkowaniem wytworzonych przez organizację produktów, zagospodarowaniem odpadów, czy emisje związane z podróżami służbowymi pracowników

Uczestnik kursu dowie się jakie należy podjąć działania w celu obliczenia śladu węglowego w zakresie pierwszym i drugim. Pozna stosowane metody i sposoby określania granic organizacji, które pomogą wyliczyć ślad węglowy. Zostanie wskazane, jakie źródła związane z działalnością przedsiębiorstwa odpowiadają za emisje gazów cieplarnianych, jakie dane są potrzebne i skąd można je pozyskać, wewnątrz oraz poza organizacją.

Ponadto kursant dowie się czym są granice operacyjne dla zakresu 3 i jak je ustawić. Pozna metodologię wykorzystywaną do obliczania śladu węglowego w zakresie 3. Co ważne, zdobędzie wiedzę, dlaczego zrozumienie śladu węglowego w zakresie 3 jest ważne dla organizacji i jej przyszłych działań.

W końcowej fazie kursu zostaną przedstawione wskazówki dotyczącego tego jak organizacja powinna przygotować się do obliczania śladu węglowego. Jakie kroki powinny zostać podjęte, aby proces obliczenia poszedł sprawnie i efektywnie. 

Każdy  z 5 etapów kursu, który zawiera lekcje wideo i wskazówki ekspertów z branży, kończy się sprawdzeniem wiedzy w formie testu. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku tesy kursant otrzymuje certyfikat potwierdzający zdobytą wiedzę.

 

Dla kogo?

Kurs jest skierowany do przedsiębiorców, menadżerów, pracowników działu CSR, ale też do każdej osoby zainteresowanej zagadnieniami zrównoważonego rozwoju, która chce wiedzieć jak oceniać i minimalizować wpływ organizacji na zmiany klimatu.
 
Kurs dostępny TUTAJ

 

Źródło: strefawiedzypfr.pl
Zdjęcie: