14 marca w AGH w Krakowie odbyła się konferencja „Oczekiwania firm energochłonnych wobec polityki gospodarczej Polski, sektora energetycznego i polskiej nauki”. Organizatorem wydarzenia była Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii. Przedstawiciele największych firm przemysłowych w Polsce wraz z reprezentantami Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Klimatu i Środowiska omówili kluczowe potrzeby sektora energochłonnego.
Stabilne ramy prawne i niezbędne wsparcie
Jedną ze zgłaszanych przez sektor energochłonny potrzeb jest konieczność zacieśnienia współpracy między sektorem przemysłowym a organami rządowymi w celu stworzenia efektywnej i korzystnej legislacji. Głos przemysłu powinien być uwzględniany w procesie tworzenia prawa, a przepisy muszą mieć klarowną interpretację, by nie generować niepewności w biznesie.
O tej kwestii dyskutowali również uczestnicy I Kongresu Energetyki Rozproszonej w ramach sesji “Energetyka rozproszona dla przemysłu”...
Producenci z sektora energochłonnego to nie tylko konsumenci energii, ale również jej wytwórcy. Stąd inwestycje w OZE realizowane na ich terenach odciążają system przesyłowy i dystrybucyjny oraz obniżają ceny energii dla odbiorców końcowych. Dążenie do stałego obniżania kosztów energii jest jedną z podstawowych trosk przedsiębiorstw, ponieważ wpływa na ich konkurencyjność. Ponadto zaprzestanie ich działalności produkcyjnej wiązałoby się z koniecznością importu, co zachwiałoby gospodarką w naszym kraju.
Dialog i wnioski
Jak wskazali organizatorzy celem konferencji było omówienie sytuacji polskiego przemysłu w kontekście skutków pandemii COVID-19 oraz działań wojennych w Ukrainie, takich jak zerwane łańcuchy dostaw, kryzys na rynku surowców energetycznych, inflacja i recesja. Nasi rodzimi producenci odczuli skutki tej destabilizacji i do dziś z nimi walczą.
Na czwartkowej konferencji w murach AGH w Krakowie, Henryk Kaliś, prezes Izby Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii, przedstawił raport: "Oczekiwania firm energochłonnych wobec polityki gospodarczej Polski, sektora energetycznego i nauki”. Przedstawiciele przemysłu energochłonnego zaapelowali o:
Obecny na konferencji Waldemar Sługocki, wiceminister rozwoju i technologii, zadeklarował powołanie zespołu ds. przemysłu energochłonnego, który ma zapewnić wsparcie finansowe dla branży. Pierwsze robocze posiedzenie planowane jest jeszcze na marzec br.
Zdjęcia: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie