"Lokalny wymiar energii" to tytuł najnowszego raportu opublikowanego na łamach strony internetowej projektu KlastER.
Raport ma na celu identyfikację szans oraz zagrożeń dla polskiego sektora OZE w kontekście transformacji energetycznej. Skupia się na jej lokalnym wymiarze.
W światowym miksie energii można zauważyć dynamiczny wzrost udziału energetyki rozproszonej. Trend znajdzie za chwilę przełożenie na sytuację krajową. To szansa dla Polski jako prawie 40-milionowego kraju o wysoko rozwiniętym potencjale intelektualnym i w relatywnie dobrej sytuacji gospodarczej. Biorąc aktywny udział w wyścigu związanym z technologiami rozproszonymi, możemy zyskać gospodarczo i uniknąć scenariusza, w którym będziemy wyłącznie pasywnym biorcą zagranicznych technologii.
Niniejszy raport odpowiada (lub wskazuje kierunek poszukiwań) odpowiedzi na podstawowe w tej sytuacji pytania. W jaki sposób wykorzystać środki legislacyjne i pozalegislacyjne, aby odblokować lokalny potencjał innowacyjności w branżach związanych z energetyką rozproszoną? Jak tworzyć efekty synergii pomiędzy branżami poprzez integrację ich komponentów? Czy i w jakim stopniu krajowe rozwiązania mają potencjał, aby zaspokoić prognozowany krajowy popyt na wybrane technologie i czy są w stanie stanąć w szranki z zagranicznymi dostawcami na rynku globalnym? W jaki sposób możemy stworzyć krajowe i europejskie mechanizmy identyfikacji i wspierania podmiotów, które taki potencjał mają?
Raport powstał pod redakcją dr. inż. Karola Wawrzyniaka (IDEA, NCBJ) z udziałem grona ekspertek i ekspertów. Publikacja liczy 181 stron.
Raport można znaleźć tutaj.