Plan rozwoju sieci przesyłowej (PRSP) uzgodniony przez PSE zakłada szereg inwestycji na ponad 64 mld zł do 2034 r. W ramach planów przewiduje się m.in. 4700 km torów nowych linii 400 kV, 28 nowych i 110 zmodernizowanych stacji oraz lądową linię stałoprądową.
Jak zaznacza PSE w opublikowanym komunikacie, PRSP ma na celu zbudowanie i rozwój infrastruktury przesyłowej w Polsce w kontekście rosnącego udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym kraju.
Za nadrzędny cel stawiane jest wyprowadzenie mocy z morskich farm wiatrowych, źródeł fotowoltaicznych i lądowych farm wiatrowych. PSE podaje szacunkowe moce, które mogą pochodzić z różnych rodzajów OZE: 18 GW morskich farm wiatrowych, 45 GW źródeł fotowoltaicznych, 19 GW lądowych farm wiatrowych.
W uzupełnieniu zmienności produkcji energii z OZE przewiduje się także budowę i przyłączenie elektrowni jądrowych. Włączenie elektrowni jądrowej na Pomorzu oraz małych reaktorów jądrowych ma wesprzeć system energetyczny w kontekście bezpieczeństwa.
W rezultacie w ciągi 10 lat Polska mogłaby produkować ok. 160 TWh rocznie.
Dokument Plan rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczna na lata 2025-2034 dostępny w serwisie Polskich Sieci Elektroenergetycznych tutaj
Źródło: www.pse.pl