9 września 2022 12:52 - Świat
Przetwarzanie odpadów na energię- efektem ekologiczny wodór w celu dekarbonizacji transportu.

Projekt przeprowadzony przez firmę Tractebel pokazał, że zakłady zajmujące się przetwarzaniem odpadów na energię mogą w opłacalny sposób wytwarzać ekologiczny wodór. Badanie Waste-to-wheels przeprowadzono w zakładzie Nordweststadt.

Eksperci opracowali strategię regionalnej infrastruktury wodorowej we Frankfurcie nad Menem, region ten aktywnie poszukuje rozwiązań ułatwiających transformację energetyczną, przy wsparciu ze środków rządowych. Określono optymalną technicznie oraz ekonomicznie koncepcje, od elektrolizy, przez transport, po stację tankowania. Waste-to-Wheels to model o obiegu zamkniętym służący do przekształcania odpadów roślinnych w paliwo odnawialne, w którym wodór jest produkowany w pobliżu spalarni i wykorzystywany lokalnie do różnych zastosowań związanych z mobilnością

"Zakłady przetwarzania odpadów na energię mają potencjał, aby stać się jądrami rozwoju regionalnej infrastruktury wodorowej"

podsumuwuje Felix Knicker, inżynier projektu.

Inżynierowie pokazali, że regionalną infrastrukturę wodorową można również utrzymać w sposób atrakcyjny ekonomicznie z punktu widzenia operatora. Bowiem wytworzony w tym procesie wodór ma zostać udostępniony jako ekologiczne paliwo dla lokalnego i dalekobieżnego transportu publicznego, transportu ciężkiego i towarowego oraz żeglugi śródlądowej. Opracowano także znormalizowaną koncepcję technicznych instalacji dla tych grup użytkowników, które można przenieść do innych lokalizacji.

Felix Knicker, dodaje:

„Duża część odpadów biogenicznych stanowi podstawę dla zielonej energii elektrycznej . Kolejnym czynnikiem jest w większości dogodna lokalizacja. I wreszcie, własne śmieciarki firmy są pierwszymi konsumentami czystego paliwa. Zgodnie z naszymi ustaleniami, zielony wodór można tanio produkować w zakładach przetwarzania odpadów na energię i jako paliwo odnawialne, przyczyniają się do szybkiej dekarbonizacji mobilności w miastach”.

 

Źródło:  https://tractebel-engie.com/en/news/2022/green-hydrogen-energy-from-waste

Zdjęcie: 172524676  Electric Car © Audioundwerbung  Dreamstime.com

 

 


Zapraszamy do rejestracji na cykl wykładów eksperckich "Wizje Nowej Energetyki", które wygłoszą m.in. Michał Kurtyka, Ireneusz Zyska, Rafał Gawin, Piotr Naimski czy Jerzy Buzek. 

Więcej informacji dostępne jest pod adresem: https://www.energetyka-rozproszona.pl/wydarzenia/wizje-nowej-energetyki/