Komisja Europejska zatwierdziła pomoc w ramach finansowania publicznego w wysokości 6.9 mld euro na ważny projekt stanowiący przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania (projekt IPCEI), dzięki czemu udzielone zostanie wsparcie w obszarze infrastruktury wodorowej. Projekt o nazwie IPCEI Hy2Infra został przygotowany i zgłoszony wspólnie przez siedem państw członkowskich: Francję, Niderlandy, Niemcy, Portugalię, Włochy, Słowację oraz Polskę. Wśród beneficjentów znalazł się projekt H2Silesia.
Państwa członkowskie przeznaczą kwotę sięgającą 6,9 mld euro na utworzenie sieci wodorowej obejmującej swoim zasięgiem całą Unię Europejską. Ma to uwolnić dodatkowe 5,4 mld euro w postaci inwestycji prywatnych. W 33 projektach uczestniczyć będą 32 przedsiębiorstwa prowadzące działalność w więcej niż jednym państwie członkowskim, w tym małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP). Podmioty mają współpracować nad interoperacyjnością i wspólnymi normami, co pozwoli wyeliminować bariery i ułatwić integrację rynku w przyszłości.
Zostanie wdrożone szereg programów dotyczących elektrolizerów o dużej mocy, które miałyby rozpocząć funkcjonowanie między rokiem 2026 a 2028, a także rurociągów, które z kolei rozpoczęłyby funkcjonowanie między rokiem 2027 a 2029 – w zależności od regionu geograficznego. Ukończenie projektów przewiduje się na rok 2029, przy czym harmonogramy różnią się od siebie w zależności od projektów i przedsiębiorstw.
Łańcuch dostaw wodoru odnawialnego w Europie nadal znajduje się w fazie początkowej, a projekt Hy2Infra będzie źródłem pierwszych elementów zintegrowanej i otwartej sieci wodorowej. IPCEI stworzy pierwszą regionalną grupę projektów infrastrukturalnych w szeregu państw członkowskich i przygotuje podstawę dla wzajemnych połączeń w przyszłości w całej Europie, zgodnie z unijną strategią w zakresie wodoru. Przyczyni się to do zwiększenia dostaw wodoru odnawialnego i przybliży do osiągnięcia celu, jakim jest uczynienie Europy do 2050 r. pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu. – powiedziała Margrethe Vestager, Europejska Komisarz ds. Konkurencji
Jak przekazała Komisja, beneficjenci projektu Hy2Infra mają spełnić poniższe wytyczne:
Polski projekt H2Silesia
Francja, Niemcy, Polska i Portugalia ujęły swoje uczestnictwo w projekcie IPCEI Hy2Infra w swoich planach odbudowy, dzięki czemu mogą one częściowo sfinansować pewne projekty za pośrednictwem Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (Recovery and Resilience Facility – RRF).
Polski projekt budowy fabryki zielonego wodoru H2Silesia realizowany przez Polenergię otrzyma 142,77 mln euro dofinansowania. Wielkoskalowa fabryka zielonego wodoru będzie zlokalizowana na Górnym Śląsku, planowana jej moc to ok. 105 MW, aby była w stanie wyprodukować ok. 13 000 ton tego surowca rocznie. Projekt ma na celu dostarczenie odnawialnego wodoru dla ciężkiego przemysłu i zeroemisyjnego transportu.
Źródło:
polenergia.pl/fabryka-zielonego-wodoru-na-gornym-slasku
Zdjęcie:
Canva