23 kwietnia 2024 14:46 - Polska
Program rozwoju magazynowania wodoru w kawernach solnych

Wzrasta zainteresowanie stworzeniem energetyki wodorowej czyli wykorzystaniem wodoru jako paliwa praktycznie do wszystkiego. Jednak zanim to nastąpi trzeba opracować nowe metody magazynowania tego gazu. Narodowego Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło XI konkurs GOSPOSTRATEG, którego tematem jest magazynowanie wodoru w kawernach solnych. Maksymalne dofinansowanie projektu wynosi 20 mln zł. Wnioski można składać do NCBR w dniach 20 maja – 14 sierpnia br. (do godz. 16:00)

 

Budowa kawernowych magazynów wodoru na dużą skalę

Rozwój sektora magazynowania wodoru w Polsce jest możliwy dzięki dużemu potencjałowi magazynowania wodoru w pokładach i wysadach solnych w naszym kraju szacowanemu w zakresie 35-38 TWh wodoru/rocznie do 2050 roku. Obecnie łączna szacowana pojemność potencjalnych magazynów wodoru w większości istniejących kawern solnych w Europie (Francja, Niemcy, Holandia, Dania, Portugalia) wynosi około 50 TWh wodoru (Gas Infrastructure Europe 2021).
 
Kawerna to pusta przestrzeń w skałach, powstała w wyniku procesów naturalnych lub poprzez ługowanie (wypłukiwanie), czyli rozpuszczania składników skalnych. Najczęściej kawerny wykorzystywane są w celu magazynowania paliw gazowych i ciekłych. Potrzebna jest jednak kompleksowa technologia i ścieżka do jej wdrożenia na skalę przemysłową.

Wypracowanie optymalnego programu

W  ramach XI konkursu GOSPOSTRATEG, o temacie Program rozwoju magazynowania wodoru w kawernach solnych dla wzmocnienia krytycznej infrastruktury energetycznej Polski, NCBR wyłoni wykonawców tzw. projektu zamawianego, którego cele szczegółowe obejmują wskazanie konkretnych rozwiązań w zakresie:

  • wskazania lokalizacji i określenia potencjału struktur solnych do budowy w nich magazynów wodoru,
  • określenia potencjału produkcji wodoru z OZE w rejonie występowania złóż soli, w których możliwe będzie wykonanie magazynów wodoru,
  • określenia uśrednionych kosztów magazynowania wodoru,
  • opracowania wytycznych bezpiecznego magazynowania i dystrybucji wodoru,
  • identyfikacji i możliwości pełnego wykorzystania polskiego potencjału naukowego i inżynierskiego w zakresie masowego gromadzenia wodoru w strukturach solnych,
  • określenia sposobu uzyskania akceptacji społecznej dla magazynowania wodoru w kawernach solnych, celem wzmacniania kapitału społecznego dla tego kierunku w polityce energetycznej państwa,
  • wskazania zakresu niezbędnych prac badawczo-rozwojowych z zakresu technologii, konstrukcji i materiałów niezbędnych do masowego gromadzenia wodoru w kawernach solnych,
  • identyfikacji braków i rekomendacji rozwiązań legislacyjnych.

Maksymalna liczba podmiotów w konsorcjum wynosi pięć. Licząc na wykorzystanie polskiego dorobku naukowego i inżynierskiego w zakresie magazynowania w kawernach solnych paliw płynnych i gazu ziemnego, NCBR zastrzega by w konsorcjum występowały co najmniej dwie jednostki naukowe. Pozostałymi podmiotami mogą być spółki prawa handlowego, fundacje oraz stowarzyszenia. Lider konsorcjum i konsorcjanci mogą realizować projekt wyłącznie w ramach działalności niegospodarczej.


Informacja o konkursie na stronie NCBR: GOSPOSTRATEG – XI konkurs (na projekty zamawiane)


Nabór wniosków będzie trwał od 20 maja do 14 sierpnia 2024 r. (do godziny 16:00). Wnioski o dofinansowanie należy składać wyłącznie w wersji elektronicznej w systemie LSI. Link do systemu będzie aktywny od 20 maja 2024 r. 


Źródło: www.gov.pl/web/ncbr