25 marca 2024 19:34 - Polska
Prezes URE: operatorzy sieci nie powinni nadużywać odmów nowych przyłączeń

Prezes URE w specjalnym komunikacie zaapelował do operatorów sieci, aby nie nadużywali odmów przyłączania do nowych instalacji OZE. To odpowiedź na obserwowane spory między inwestorami w odnawialne źródła energii a operatorami. W komunikacie Prezes URE tłumaczy również funkcjonowanie współdzielenia przyłącza, czyli rozwiązania cable pooling wprowadzonego we wrześniu 2023 roku w nowelizacji Prawa energetycznego.


W informacji na łamach strony internetowej URE omówiono techniczne i ekonomiczne warunki przyłączania instalacji do sieci. Przedstawiono również przypadki, w których operator może potencjalnie odmówić przyłączenia. Dotyczy to sytuacji, w której przyłączenie nie jest technicznie możliwe w aktualnym i przyszłym stanie sieci, bez względu na to, jakie poniesiono by koszty jej rozbudowy. 

Brak technicznych warunków rozumiany jest jako "techniczna przeszkoda o charakterze trwałym nie dającą się usunąć, pomimo podjęcia prób w tym celu". Każda taka sytuacja musi być precyzyjnie opisana w decyzji o odmowie przyłącza. Inne przypadki odmów wyłącznie z powodów technicznych, należy zdaniem Prezesa URE uznać za nieuzasadnione.

Regulator dopuszcza jednak odmowę, gdy przyłączenie do sieci jest technicznie wykonalne, a negatywna decyzja dotycząca jego wykonania wynika np. z braku ujęcia koniecznych inwestycji w planie rozwoju danego operatora. Może mieć to miejsce tylko w przypadkach, gdy operator nie ma środków a zarazem technicznych możliwości na rozbudowę sieci. W takiej sytuacji operator powinien przedstawić jednak podmiotowi ubiegającemu się o przyłączenie kalkulację kosztów wykonania przyłącza na zasadach komercyjnych.

URE precyzuje warunki współdzielenia przyłącza (cable pooling)

Aby uprościć procesy przyłączania do sieci, w ramach nowelizacji Prawa Energetycznego, wprowadzono tzw. cable pooling (współdzielenie przyłącza). Rozwiązanie to pozwala na przyłączenie do sieci elektroenergetycznej w jednym miejscu dwóch lub większej liczby instalacji OZE, które mogą należeć do jednego lub kilku wytwórców.

Prezes URE precyzuje w komunikacie w jakich okolicznościach możliwe jest zastosowanie współdzielenia przyłącza, w tym np. jakiego rodzaju instalacje OZE mogą być łączone, oraz czy dopuszczalne jest łączenie instalacji już pracujących w sieci oraz nowo wybudowanych.

W stanowisku regulatora przedstawiono również dopuszczalną strukturę właścicielską instalacji pracujących w trybie cable pooling oraz jakie są zasady współpracy właścicieli instalacji OZE z operatorami sieci, na przykład w kwestii reprezentacji w umowach o przyłączenie czy zabezpieczenia instalacji przed przekroczeniem zgłoszonej mocy przyłączeniowej.

 

Z całością komunikatu Prezesa URE można zapoznać się TUTAJ.

 

 

Źródło: www.ure.gov.pl

Zdjęcie: freepik.com / URE