13 listopada 2024 10:35 - Polska
Premiera 11. zeszytu czasopisma „Energetyka Rozproszona”

Zapraszamy do lektury jedenastego zeszytu czasopisma „Energetyka Rozproszona”. Miastem gospodarzem tegorocznego II Kongresu Energetyki Rozproszonej był Kraków. Z tej okazji postanowiliśmy udostępnić łamy naszego czasopisma przedstawicielom poszczególnych jednostek administracyjny, by zaprezentowali działania, dzięki którym stolica Małopolski włącza się w szeroki proces transformacji energetycznej kraju. Kraków jest często postrzegany jako miasto historii, zabytków, kultury i turystów. Tymczasem to również silny ośrodek naukowy, badawczo-rozwojowy i przemysłowy.

Małgorzata Malina z Urzędu Miasta Krakowa dokonuje przeglądu projektów unijnych, w których uczestniczy stolica Małopolski, aby zrealizować swoje cele proklimatyczne.

Przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Andrzej Leszczyński i Norbert Smolarek, omawiają szczegóły projektu NEEST realizowanego przez konsorcjum składające się z pięciu miast: Krakowa (lider), Warszawy, Wrocławia, Łodzi i Rzeszowa.

Tadeusz Żaba prezentuje działania w zakresie wytwarzania i oszczędzania energii przy użyciu odnawialnych źródeł energii na przykładzie Wodociągów Miasta Krakowa SA. Zwraca przy tym uwagę, że generacja rozproszona odgrywa szczególną rolę w przypadku przedsiębiorstw komunalnych, których koszty funkcjonowania przekładają się bezpośrednio na stawki opłat ponoszonych przez mieszkańców. 

Paweł Ocłoń ze współautorami dzieli się szczegółami na temat instalacji demonstracyjnej systemu RESHeat, która została zlokalizowana w Krakowie. Opracowane w ramach programu Horyzont 2020 rozwiązanie integruje rozmaite technologie odnawialnych źródeł energii (OZE) i ma potencjał do powszechnego wykorzystania w ogrzewaniu i produkcji energii elektrycznej w budynkach wielorodzinnych.

Paweł Jastrzębski z Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej SA w Krakowie (MPEC) przedstawia efekty prac spółki nad własnymi rozproszonymi źródłami energii. 

Szerokie perspektywy współpracy biznesu i administracji przy projektowaniu zrównoważonej przyszłości rysuje z kolei Agnieszka Włodarczyk-Gębik z zespołem. Przedstawiciele Krakowskiego Parku Technologicznego podkreślają znaczenie działań mediacyjnych pomiędzy urzędnikami a przedsiębiorcami i mieszkańcami miasta, zwłaszcza w obliczu coraz poważniejszych wyzwań ekologicznych, a także podają przykłady konkretnych działań, jakie KPT podejmuje na tym polu.

 

Czytaj zeszyt 11 czasopisma "Energetyka Rozproszona"