17 lutego 2025 09:38 - Polska
Pierwsza biometanownia w Polsce

Rolnicze Gospodarstwo Doświadczalne w Brodach należące do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu za miesiąc będzie w pełni korzystało z pierwszej w Polsce biometanowni. Zainstalowana technologia będzie bezodorowa. Moc nowej jednostki sięga 0,5 MW.  

Technologie biogazowe należą do alternatywnych rozwiązań, które sprzyjają zarówno zrównoważonemu gospodarowaniu, jak i prosumeryzmowi w rolnictwie i transporcie. Pierwszy krok w kierunku wykorzystania biometanu rolniczego w polskiej energetyce zrobiono w Brodach, gdzie w ciągu czterech tygodni ma nastąpić rozruch nowej instalacji. Jej roczna produkcja gazu sprężonego do postaci bioCNG może wynieść nawet 650 tys. m3.  

Biogaz w miksie energetycznym 

W Polsce moc zainstalowanych biogazowni wynosi obecnie 309,7 MW. Przekłada się to na 430 biogazowani, z czego 178 to jednostki rolnicze, 57 to mikroinstalacje, 93 znajdują się na składowiskach śmieci, zaś 102 przy oczyszczalniach ścieków.  

Biometanownię zbudowano dla Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, a została sfinansowana dzięki Narodowemu Centrum Badań i Rozwoju. NCBiR szacuje, że Polska jest w stanie produkować około 3,2 miliarda m3 biometanu rocznie. 

Staramy się być wśród liderów naukowych transformacji energetycznej. Nasza uczelnia z sukcesem prowadzi od lat badania nad bioenergetyką. Od wielu lat funkcjonują z dużym sukcesem biogazownie, niedługo otwierana będzie duża farma fotowoltaiczna czy elektrownie wiatrowe - skomentował prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz, rektor UPP.  

Programy wsparcia dla biogazu i biometanu 

Resort Puliny Hening-Kloski przypomina, że można otrzymać finansowe wsparcie projektów biogazowych i biometanowe poprzez program priorytetowy “Energia dla wsi”, którego pula pieniędzy wynosi miliard złotych. 1,5 mld rozdysponowano już w ramach programu “Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny”. Natomiast w przygotowaniu są jeszcze dwa programy, “Wysokosprawna kogeneracja z biogazu wytwarzanego z biomasy w tym z odpadów komunalnych” oraz “poprawa bezpieczeństwa energetycznego poprzez wykorzystanie biometanu”. W obu przypadkach ministerstwo przydzieliło po jednym miliardzie złotych. 

 


O pozostałych projektach dotyczących produkcji biometanu w Polsce:

Otwarcie na biometan – pod Głogowem powstaje nowoczesna biometanownia

 


Źródło: www.gov.pl/web/klimat