29 listopada 2024 15:17 - Polska
Parlament przyjął nowelizacje ustawy o odnawialnych źródłach energii

Sejm przyjął ustawę o OZE. Nowelizacja UD41 zakłada lepsze rozliczanie dla prosumentów, skrócenie procedur oraz wsparcie dla przedsiębiorstw energochłonnych w wysokości 500 mln zł. Ustawa zostanie teraz przekazana do podpisu Prezydenta RP.


Rozwój energetyki prosumenckiej dzięki większej opłacalności net-bilingu


Jak podało Misterstwo Klimatu i Środowiska zwiększanie opłacalności inwestycji w mikroinstalacje prosumenckie nastąpi poprzez zmianę wartości depozytu prosumenckiego dotyczącego danego miesiąca kalendarzowego o współczynnik korekcyjny 1,23. Obecnie współczynnik jest równy 1.
Ponadto została przywrócona możliwość skorzystania z rozliczeń po cenach miesięcznych. Wraz z tą zmianą, dodano także możliwość przejścia na godzinową rynkową cenę energii elektrycznej, wraz z premią dla aktywnych prosumentów w postaci zwiększenia z 20 do 30% wartości depozytu prosumenckiego zwrotu niewykorzystanych przez prosumenta środków (tzw. nadpłaty).
Prosumenci będą mogli zatem zdecydować, czy chcą być rozliczani na podstawie rynkowej miesięcznej ceny energii, czy pozostać w systemie rozliczeń w oparciu o stawkę godzinową.

 

Wsparcie dla przemysłu


Nowe przepisy, zgodne z unijnymi wytycznymi CEEAG z 2022 r., umożliwią polskiemu przemysłowi od 2025 r. dalsze korzystanie z ulg, m.in. na umarzanie zielonych i błękitnych certyfikatów, zwiększając konkurencyjność produktów i ograniczając presję inflacyjną.
Nastąpi aktualizacja listy sektorów uprawnionych do ulg dla odbiorców energochłonnych, zgodnie z katalogiem CEEAG. Liczba kategorii Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) firm, które mogą ubiegać się o wsparcie wzrośnie do 116 pozycji. Nowelizacja wprowadza też dwa poziomy ulg :
- dla przedsiębiorców w sektorach narażonych na szczególnie ryzyko ucieczki poza UE w wysokości 85% obowiązku
- dla firm w sektorach narażonych na ryzyko ucieczki na poziomie 75%.
Nowe przepisy wprowadzą też opłatę wyrównawczą, która będzie wnoszona przez odbiorców energochłonnych uprawnionych do ulg. Wartość wsparcia dla firm energochłonnych ma wynieść 500 mln zł.


Skrócenie terminów wydawania zezwoleń i decyzji

Nowelizacja ustawy wprowadza także przepisy służące przyspieszeniu wydawania zezwoleń dla montowanych na budynkach instalacji fotowoltaicznych i położonych na tym samym terenie magazynów energii elektrycznej, pomp ciepła i niezbędnych urządzeń. Docelowo, łączny czas trwania procedur administracyjnych ma spaść z 356-416 dni do 149 dni.

 

Źródło: www.gov.pl/

Zdjęcie: Canva