18 lipca 2024 13:09
Park Zielonej Energii w Gliwicach – zrównoważony rozwój miasta

Gliwicka Spółka Miejska PEC-Gliwice Sp. z o.o. pozyskała dofinansowanie w kwocie blisko 271 mln zł na budowę nowoczesnej instalacji kotła wielopaliwowego pracującego w najwyższej klasie reżimów ochrony środowiska. Nowy blok w Parku Zielonej Energii, który powstanie przy obecnie pracującej ciepłowni, będzie wyposażony w wieżę widokową, a prócz ciepła i energii elektrycznej będzie produkować wodę. Zaawansowana technologicznie elektrociepłownia od 2028 roku ma wytwarzać ciepło i energię elektryczną z lokalnych komunalnych odpadów resztkowych niedających się już odzyskać poprzez segregację i recykling. 

W środę, 17 lipca, w siedzibie miejskiej spółki PEC – Gliwice podpisano umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie budowy Parku Zielonej Energii (PZE). PZE w Gliwicach będzie uzupełnieniem ekologicznego systemu gospodarki odpadami. Do wykorzystania w wielopaliwowym kotle parowym będą przeznaczone tylko te odpady resztkowe, których nie da się już odzyskać poprzez segregację i recykling. Inwestycja będzie kluczowym elementem gospodarki obiegu zamkniętego, pozwalając m.in. na pełne odzyskanie termiczne energii z lokalnych odpadów komunalnych, docelowo całkowite wyeliminowanie węgla w produkcji ciepła i prądu, a także ograniczenie zużycia wody, co będzie miało korzystny wpływ na środowisko i wyhamowanie wzrostów cen dostawy ciepła.

To kolejny krok w zrównoważonym rozwoju miasta, podnoszeniu bezpieczeństwa energetycznego Gliwic oraz stabilizacji gospodarki odpadami. Nowoczesny Park Zielonej Energii oprócz ciepła i energii elektrycznej będzie bowiem produkować ok. 30 tys. m3 wody - podkreśla prezes PEC Gliwice Krzysztof Szaliński. –  Odzyskana woda szara, zgodnie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego, będzie ponownie wykorzystana w procesie produkcyjnym, co pozwoli na ograniczenie zakupu świeżej wody z sieci wodociągowej – dodał prezes PEC Gliwice.

Z czystego ciepła i energii elektrycznej o korzystniejszej cenie skorzystają mieszkańcy Gliwic a ponadto do ich dyspozycji będzie też efektowna wieża widokowa Parku. PZE wzorowany jest na najlepszych europejskich rozwiązaniach, które wpływają korzystnie na środowisko. Rocznie przetworzonych zostanie około 40 tys. ton odpadów komunalnych, w tym tzw. wielkie gabaryty, co pozwoli na wyprodukowanie ponad 20 tys. MWh energii elektrycznej (statystycznie to zapotrzebowanie 10 tys. gospodarstw domowych) i około 490 tys. GJ ciepła (to jedna czwarta zapotrzebowania dla Gliwic i ograniczenie zużycia węgla o około 400 wagonów rocznie). Wytworzone ciepło trafi do miejskiej sieci ciepłowniczej, a energia elektryczna zasili Krajowy System Elektroenergetyczny, w tym także zasilić może instytucje i podmioty wchodzące w skład Gliwickiego Klastra Energii

Park Zielonej Energii to pierwsza tego typu instalacja na Śląsku, która otwiera drogę do transformacji energetycznej w Gliwicach. Wykorzystanie paliw alternatywnych pochodzących z odpadów komunalnych do produkcji energii w procesie wysokosprawnej kogeneracji pomaga w dekarbonizacji systemów ciepłowniczych, a jednocześnie rozwiązuje problem odpadów nienadających się do dalszego recyklingu. Inwestycja przyczyni się także do stabilizacji cen odpadów w długim okresie. Zyskuje na tym środowisko i mieszkańcy – podsumowuje Paweł Augustyn, zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW.

 

 

Źródło: www.gov.pl/web/nfosigw

Zdjęcie: parkzielonejenergii.pl