Według danych think-tanku Ember hurtowe ceny energii elektrycznej w Polsce w 2023 r. przekraczały średnią unijną [1]. Ich obniżenie dla przemysłu powinno stanowić jedną ze ścieżek rozwoju energetyki w naszym kraju – wskazywał podczas I Kongresu Energetyki Rozproszonej Olgierd Dziekoński ze Związku Województw RP.
W trakcie I KER Olgierd Dziekoński został zapytany o to, jak energetyka może wspierać lokalny i regionalny rozwój gospodarczy. Prelegent podkreślał, że choć energetyka rozproszona (ER) bazuje na indywidualnych i przydomowych OZE, to jednocześnie opiera się na współpracy lokalnej i innowacjach, które umożliwiają produkcję taniej energii.
(...) Lokalny przemysł, lokalni producenci muszą mieć możliwość dobrej współpracy również z całym środowiskiem, ze środowiskiem samorządu terytorialnego, agregatorów, lokalnych społeczności, ze środowiskiem firm konsultingowych. Czyli inaczej mówiąc lokalna energetyka rozproszona jest źródłem budowania społeczeństwa wspólnoty energetycznej.
Odpowiadając na pytanie o to, jak energetyka może dostarczyć impulsu dla rozwoju firm, Dziekoński przywołał raport firmy McKinsey & Company zatytułowany "Jak unieść ambicje Polski. U progu nowej ery" [2]. Według raportu, jednym z kluczowych zadań dla Polski, które mają pozwolić jej na budowę trwałych przewag konkurencyjnych, jest osiągnięcie i utrzymanie się w czołówce 5 krajów z najniższymi cenami energii dla przedsiębiorstw w UE.
Szczegółowe relacje z sesji Sesji 9A Energetyka w samorządach - lokalne inicjatywy, moderowanej przez Olgierda Dziekońskiego, są już dostępne na portalu:
Poniżej zapraszamy do zapoznania się z pełną wypowiedzią prelegenta.
Olgierd Dziekoński – Architekt, urbanista, ekspert gospodarki lokalnej i samorządności. Współautor I nagrody konkursu UIA na Nowy Belgrad w 1986 r. Wiceprezydent m. st. Warszawy 1990–1994 i 1999–2000. Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Komunalnego (ARKA) (1994–1999). Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego i Budownictwa. Ekspert US AID oraz UE, działał w Bułgarii, Rumunii, Kosowie. Dyrektor ds. rozwoju RTI Polska. Współtworzył legislację dla samorządu Syrii w programie UE-MAM. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP (2010–2015), koordynował pracę doradców. Aktualnie Pełnomocnik Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego ds. Rozwoju Gospodarczego, członek Rady Nadzorczej TARR SA oraz Rady Programowej Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, Przewodniczący Rady Fundacji Miasto przy ZMP.
---
I Kongres Energetyki Rozproszonej odbył się w dniach 25–26 września 2023 r. w obiektach Akademii Górniczo Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Wydarzenie składało się z dwóch części: VI Forum Energetyki Rozproszonej (FER) oraz I Konferencji Naukowej Energetyki Rozproszonej (KNER). Organizatorem wydarzenia była Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica, a współorganizatorami Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska oraz Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.
II Kongres Energetyki Rozproszonej odbędzie się w dniach 24-25 czerwca 2024 roku w Krakowie.
[1] ember-climate.org - Dane do października 2023
[2] www.mckinsey.com