Wyniki badań brytyjsko-portugalskiego zespołu mogą prowadzić do opracowania bardziej efektywnych paneli fotowoltaicznych. W artykule opublikowanym na łamach pisma "Optica" badacze zwracają uwagę na ważny aspekt konstrukcji ogniw słonecznych.
Chodzi o siatki dyfrakcyjne na powierzchni panelu, które rozszczepiają światło na kilka wiązek. Dzięki odpowiedniemu ich zaprojektowaniu na powierzchni panelu PV, miałby on lepiej absorbować światło słoneczne oraz konwertować je na energię elektryczną. Naukowcy zauważyli, że niektóre wzory na powierzchni panelu zwiększają absorpcję, ale byłyby trudne w produkcji przemysłowej.
Opracowali więc wzór alternatywny dla klasycznej "szachownicy", który jest "wydajny" a jednocześnie przyjazny w produkcji. Takie panele miałyby być mniejsze, lżejsze, tańsze i posiadać wiele zastosowań.
Stały rozwój technologii PV z jednej strony cieszy, a z drugiej, może zniechęcać niektórych konsumentów energii do długoterminowej inwestycji we własne panele. Zapraszamy do dyskusji na ten temat w komentarzach.
Cały artykuł naukowy na ten temat dostępny jest pod tym adresem.