W ostatnich dniach pojawiła się dobra wiadomość dla m.in. polskiego sektora ciepłowniczego. Komisarz UE ds. Klimatu, Wopke Hoekstra, poinformował o korzystnym sposobie przydzielania bezpłatnych uprawnień w ramach systemu ETS (Systemu Handlu Emisjami) dla krajów UE.
Aktualnie m.in. polskie firmy są w trakcie sporządzania Planów Neutralności Klimatycznej, które są niezbędne do uzyskania dodatkowych funduszy z Unii Europejskiej. W trakcie prac nad tymi planami pojawiły się niejasności interpretacyjne dotyczące niektórych zapisów dyrektywy ETS. W związku z tym Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, złożył interpelację do Komisji Europejskiej w tej sprawie.
Zgodnie z odpowiedzią Komisji Europejskiej, operatorzy sieci ciepłowniczych mogą otrzymać dodatkowe bezpłatne uprawnienia w wysokości 30% poziomu referencyjnego na okres od 2026 r. do 2030 r. Istnieją jednak szczegółowe warunki dotyczące inwestycji i planów neutralności klimatycznej, które należy spełnić aby otrzymać bezpłatne uprawnienia.
Koszt transformacji energetycznej w polskim sektorze ciepłowniczym szacuje się na aż 95 mld EUR. Jeśli przedstawiona interpretacja utrzyma swoją moc, to istnieje szansa na niższe rachunki za ciepło dla odbiorców końcowych.
Niższe rachunki dla odbiorców końcowych
Warto zauważyć, że system ETS nakłada koszty na firmy ciepłownicze oraz ich klientów końcowych (związane z emisją). Zwiększenie bezpłatnych uprawnień może obniżyć koszty po stronie ETS, co w efekcie może przełożyć się na niższą taryfę dla odbiorców ciepła.
Dobra wiadomość dla wielu samorządów i @NowoczesneC: Komisarz ds. Klimatu,po mojej interpelacji,potwierdza korzystny sposób przydziału bezpłatnych uprawnień ETS dla ciepłownictwa. To szansa na zieloną transformację sektora,czystsze powietrze i niższe rachunki dla Polek i Polaków. pic.twitter.com/3wWzMmHsZM
— Jerzy Buzek (@JerzyBuzek) April 4, 2024
Z treścią interpelacji można zapoznać się tutaj.
Tutaj znajdują się odpowiedzi na zadane pytania.
Zdjęcie: Freepik.com