7 marca 2024 13:54 - Świat
Modułowy magazyn energii na dachu – unikalne rozwiązanie firmy Yotta Energy

Mały akumulator pod każdym panelem fotowoltaicznym to pomysł optymalizacji  instalacji fotowoltaicznej z magazynowaniem, jaki przedstawiła firma Yotta Energy. System magazynowania zintegrowany jest bezpośrednio z panelami po stronie DC falownika. Takie rozwiązanie eliminuje potrzebę podłączania do instalacji PV oddzielnego magazynu energii. Rozwiązanie Yotta Energy kierowane jest do małych i średnich instalacji komercyjnych i przemysłowych o mocy od 20 kW do 1,5 megawatów. Ta amerykańska firma kładzie nacisk na rozwijanie technologii umożliwiających przekształcenie budynków we własne elektrownie słoneczne spełniając postulat niezależności w energetyce rozproszonej.

 

Dachowy system solarny plus magazynowanie

Yotta Energy zajmuje się innowacyjnymi rozwiązaniami w sektorze zielonej energii, które pozwolą osiągnąć niezależność energetyczną. Zaprezentowany kompaktowy system magazynowania składa się z małych akumulatorów zainstalowanych pod każdym z paneli fotowoltaicznych. Pojemności pojedynczego akumulatora z fosforanu litowo- żelazowego (LiFePO4) to 1kWH. Yotta Energy opracowała również własny mikroinwerter, który pozwala na podłączenie akumulatorów 1 kWh bezpośrednio do mikroinwertera i zapewnia minimalną dodatkową pracę oraz optymalne połączenie z całym systemem fotowoltaicznym. Każdy akumulator waży 24 kg, ale dodanie ciężaru akumulatorów do słonecznego stojaka dachowego eliminuje potrzebę dodawania do systemu dodatkowego statecznika pasywnego. Bateria zastępuje bloki balastowe w systemach regałowych.

 

Wydajne i bezpieczne

Jak zapewniają twórcy „kompaktowego systemu magazynowania na dachu” wydajność ich sprzężonej instalacji PV wynosi 92-95% w porównaniu z wydajnością typowych akumulatorów sprzężonych prądem przemiennym, która wynosi 75-85%. LiFePO4 jest bezpieczniejszą substancją chemiczną niż technologia litowo-jonowa zawierająca kobalt. Wewnątrz pakietu same ogniwa są zamontowane pośrodku pakietu i umieszczone pomiędzy dwoma ceramicznymi izolatorami, które minimalizują ilość zewnętrznej wysokiej lub zimnej temperatury wpuszczanej do ogniw akumulatora. Wokół samych ogniw akumulatora LiFePO4 znajduje się warstwa wosku, która, gdy ogniwa pracują w optymalnej temperaturze, pozostaje stała. W miarę nagrzewania się ogniw wosk zmienia stan ze stałego w płynny, odciągając nadmiar ciepła z ogniw.

 

Ognioodporna obudowa

System magazynowania Yotta Energy z fosforanu litowo-żelazowego, lokowany jest bezpośrednio pod każdym z paneli PV, gdyż nie wymaga on zewnętrznego chłodziwa. Zastosowany skład chemiczny jest wyjątkowo stabilny termicznie, a Yotta ulepsza to jeszcze bardziej dzięki nowatorskiemu pasywnemu systemowi chłodzenia ze zmianą fazy. Magazynowanie na poziomie panelu możliwe jest dzięki technologii core thermal, utrzymuje akumulatory w preferowanym zakresie temperatur roboczych (70–100°F), nawet w najbardziej ekstremalnych temperaturach. Instalacja z kompaktowym systemem magazynowania była testowana w Teksasie latem, podczas którego było wiele dni z temperaturami przekraczającymi 30°C, stąd pewność, że ​​rozwiązanie sprawdzi się w czasie upałów. Ponadto jak zapewnia Yotta Energy zostało przetestowane i zatwierdzone także w wielu krajowych laboratoriach zewnętrznych.

Obudowa systemu magazynowania energii Yotta Energy jest biała, co pozwala odbijać więcej ciepła. Ponadto większa część akumulatora otoczona jest po obu stronach pasywnymi żebrami chłodzącymi, które umożliwiają odprowadzanie ciepła w razie potrzeby.

 

Źródło i zdjęcie:
https://www.yottaenergy.com/