18 grudnia 2024 13:02 - Polska
Miłosz Motyka (MKiŚ): Będziemy tworzyć mechanizmy prawne, które będą wspierały społeczności lokalne

Obecność na wszystkich edycjach Kongresu Energetyki Rozproszonej (KER) przedstawicieli instytucji związanych z rozwijaniem energetyki rozproszonej a także przedstawicieli rządu stanowi gwarancję, że debaty tego wydarzenia były i będą skoncentrowane na diagnozie realnych problemów oraz praktycznych rekomendacjach ich pokonywania. O najistotniejsze działania jakie podejmuje resort klimatu na rzecz efektywnej i sprawiedliwej transformacji energetycznej spytaliśmy Miłosza Motykę, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, który wygłaszał przemówienie inaugurujące II KER.

 

Siła społeczeństwa obywatelskiego

Wiceminister Klimatu i Środowiska zwrócił uwagę, że transformacja energetyczna w Polsce nie polega jedynie na przejściu z węgla i źródeł wysokoemisyjnych na odnawialne źródła energii oraz energię atomową, ale także na zmianie całego systemu energetycznego, który staje się bardziej zdecentralizowany. Rząd, dostrzegając, iż samorządy i społeczności lokalne chcą być nie tylko odbiorcami energii, ale również aktywnymi uczestnikami  rynku, w tym wytwórcami i bilansującymi energię na poziomie lokalnym, zamierza dostosować odpowiednie mechanizmy prawne.

Zmieniliśmy prawo dotyczące OZE tak aby przyspieszyć procedury. Prowadzić inwestycje w niejako nadrzędny interes publiczny. Poprawiliśmy rozliczenia dla prosumentów oraz zagwarantowaliśmy wsparcie dla przemysłu energochłonnego bo to transformacji musi zostać przeprowadzona w sposób sprawiedliwy ale też odblokowujemy potencjał lądowej energetyki wiatrowej.- podsumowuje Wiceminster

 

Niezbędna reorganizacja

Ponadto Motyka podkreślił, że rząd planuje uprościć procedury związane z przyłączeniami do sieci oraz z warunkami przyłączeniowymi, a także wprowadzić zmiany w przepisach dotyczących magazynowania energii. Wszelkie jednak zmiany wymagają także według Wicemistra wzmocnień kadrowych:

Zmiany w prawie oraz przyspieszenie procedur musi za sobą też nieś odpowiednie wzmocnienia kadrowe dla instytucji. Dlatego i Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i Regionalna Ochrony Środowiska będą szybciej procedowały konkretne wnioski w zakresie konkretnych inwestycji bo zostaną wzmocnione kadrowo. To jest szereg zmian w których każda krok po kroku sprawi, że transformacja energetyczna zostanie przeprowadzona w sposób sprawiedliwy.

 

 

Poniżej zapraszamy do zapoznania się z pełną wypowiedzią.

 

 

II Kongres Energetyki Rozproszonej odbył się w dniach 28–30 października 2024 r. w Centrum Kongresowym ICE Kraków oraz na terenie kampusu Akademii Górniczo Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Wydarzenie składało się z dwóch części: VII Forum Energetyki Rozproszonej (FER) oraz II Konferencji Naukowej Energetyki Rozproszonej (KNER). Organizatorem Kongresu była Akademia Górniczo-Hutnicza, rolę Miasta Gospodarza objęło Miasto Kraków, zaś Regionem Gospodarzem było Województwo Małopolskie.