15 stycznia 2025 18:23 - Polska
Marek Kisiel-Dorohinicki: Inwestowanie w kapitał ludzki kluczowe dla systemowej transformacji energetycznej

Inwestowanie w kapitał ludzki, w tym kształcenie i rozwój, jest niezbędne, aby skutecznie przeprowadzić transformację energetyczną, zwłaszcza w kontekście energetyki rozproszonej, która ma zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa kraju. Choć te zmiany stanowią wyzwanie, są także inwestycją w przyszłość. O kluczowych elementach tych zmian mówił Marek Kisiel-Dorohinicki, Dziekan Wydziału Informatyki AGH, podczas II Kongresu Energetyki Rozproszonej.

Jak podkreśla Marek Kisiel-Dorohinicki, transformacja energetyczna to nie tylko zmiana technologiczna, ale przede wszystkim systemowa, wymagająca zmiany sposobu myślenia i podejścia do zarządzania zarówno w organizacjach jak i w państwie. Kluczowym elementem tej zmiany są ludzie – ich kompetencje, przygotowanie i świadomość, które stanowią fundament sukcesu transformacji.
Dziekan Wydziału Informatyki AGH, odnosząc się do potencjału innowacyjnego, zauważa, że Polska posiada ogromne możliwości, co widać w sukcesach naszych specjalistów na Zachodzie, którzy biorą udział w wielkich przedsięwzięciach o szerokim zasięgu.
W kontekście transformacji energetycznej Kisiel-Dorohinicki zwraca uwagę na brak myślenia systemowego, szczególnie w kontekście budowania kompetencji i świadomości. Wskazuje na potrzebę budowania kompetencji w długoterminowej perspektywie, aby kolejne pokolenia mogły skutecznie uczestniczyć w tym procesie. Transformacja ta nie jest atrakcyjna z perspektywy czysto biznesowej, ponieważ jej głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju, a nie generowanie zysków. Jak zaznacza:

Najważniejszym celem transformacji energetycznej jest bowiem bezpieczeństwo nasze jako społeczeństwa, jako kraju – to powinno być adresowane właśnie przez rozwiązania systemowe. 

 

 

Poniżej zapraszamy do zapoznania się z pełną wypowiedzią.


Marek Kisiel-Dorohinicki był koordynatorem sesji ST13 Nauka, innowacje i kadry dla transformacji energetycznej.
Relacja z sesji dostępna poniżej:

 

 

II Kongres Energetyki Rozproszonej odbył się w dniach 28–30 października 2024 r. w Centrum Kongresowym ICE Kraków oraz na terenie kampusu Akademii Górniczo Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Wydarzenie składało się z dwóch części: VII Forum Energetyki Rozproszonej (FER) oraz II Konferencji Naukowej Energetyki Rozproszonej (KNER). Organizatorem Kongresu była Akademia Górniczo-Hutnicza, rolę Miasta Gospodarza objęło Miasto Kraków, zaś Regionem Gospodarzem było Województwo Małopolskie.