19 lutego 2025 10:49 - Polska, Świat
Lokalna energia dla centrów danych

Centra danych i związane z nimi zapotrzebowanie na energie rosną w niewiarygodnie w szybkim tempie. W ciągu najbliższych sześciu lat, gwałtowny wzrost zapotrzebowania na energię w centrach danych UE może prowadzić do wzrostu emisji CO2 o 121 milionów ton, co odpowiada emisjom wszystkich elektrowni gazowych we Włoszech, Niemczech i Wielkiej Brytania w 2024 roku. Beyond Fossil Fuels w swoim raporcie zatytułowanym „SYSTEM OVERLOAD: How new data centres could throw Europe’s energy transition off course”, ostrzega, że spodziewany wzrost zużycia energii elektrycznej w centrach danych może pośrednio zwiększyć emisje, jeśli energia odnawialna potrzebna na ich użytkowanie zostanie pobrana z już zaplanowanego wzrostu wytwarzania energii odnawialnej w UE. Ograniczyłoby to także dostęp do odnawialnych źródeł dla innych sektorów. W odpowiedzi Modern Hydrogen, lider w dziedzinie rozproszonej produkcji wodoru oraz Mesa Solutions, producent rozwiązań do wytwarzania energii na miejscu łączą swoje siły, aby dostarczyć innowacyjne rozwiązanie energetyczne dla centrów danych. 

 

 

Zapotrzebowanie na energię nowych centrów danych musi zostać zaspokojone przez lokalną i dodatkową 
energię odnawialną 

W Europie dążącej do szybkiej dekarbonizacji centra danych stanowią duże obciążenie dla sieci energetycznej. Jednocześnie cyfryzacja umożliwia zbieranie, analizowanie i przesyłanie danych w czasie rzeczywistym, co pozwala na optymalizację pracy sieci i podejmowanie trafniejszych decyzji. Rozwój energetyki rozproszonej jest ściśle powiązany z technologiami chmurowymi – bez "chmury" nie byłby możliwy jej efektywny rozwój.

Sektor centrów danych napędzany jest przez duże firmy technologiczne takie jak Google, Microsoft, Meta czy Amazon. Według Mckinsey te cztery firmy stanowią 65% zapotrzebowania kontynentu na centra danych. Zgodnie z raportem, w ciągu najbliższych sześciu lat rosnące zapotrzebowanie na energię w centrach danych w UE może doprowadzić do wzrostu emisji CO2 o 121 milionów ton. Gdyby ta ekspansja opierała się wyłącznie na zaplanowanej energii odnawialnej, centra danych pochłonęłyby niemal 20 % nowych źródeł energii odnawialnej w UE do 2030 roku – czytamy w raporcie Beyond Fossil Fuels. Wyniki badań wskazują, że rozwój centrów danych może zagrozić europejskiej transformacji energetycznej. Aby nie wykoleić planów dotyczących transformacji nowe centra danych muszą być w co najmniej 90% zasilane energią odnawialną.

Raport pokazuje dwie drogi pozyskiwania energii dla centrów danych. W pierwszej 61% to gaz kopalny, a reszta pochodzi ze źródeł odnawialnych, druga dotyczy 100% odnawialnych źródeł energii. Autorzy twierdzą, że tradycyjna energia jądrowa nie byłaby dostępna w niezbędnej skali, szybkości i kosztach. Choć Google, Microsoft, Amazon i Meta liczą na energię jądrową, zarówno konwencjonalną, jak i małe reaktory modułowe (SMR) – sądząc po strategiach, inwestycjach i umowach zakupu energii w ciągu ostatnich kilku lat. 

Autorzy raportu wskazuja też na potrzebę poprawy obecnego systemu, w którym firmy kupują certyfikaty energii odnawialnej, które istnieją tylko na papierze, z dowolnego miejsca Europie o każdej porze dnia i nocy (dopasowanie roczne) co ukrywa faktyczną zależność od paliw kopalnych. Beyond Fossil Fuels rekomendują aby centra danych zasilane były energią odnawialną pochodzącą z lokalnych źródeł, która odpowiada faktycznemu godzinowemu zużyciu. Więcej w raporcie SystemOverload_Report_BeyondFossilFuels.

Rozwój centrów danych musi następować w zrównoważonym tempie i w zrównoważony sposób 

W zakresie lokalnego wytwarzania energii o mocy wielu megawatów Modern Hydrogen i Mesa Solutions łączą swoje siły, aby dostarczyć innowacyjne rozwiązanie energetyczne dla centrów danych.

Modern Hydrogen specjalizuje się w produkcji wodoru za pomocą technologii pirolizy metanu. Opatentowana technologia pirolizy metanu przekształca gaz ziemny w wartościowy wodór, jednocześnie produkując stały węgiel do asfaltu, który jest wykorzystywany do wzmacniania dróg. Poprzez produkcję wodoru w miejscu użytkowania Modern Hydrogen pomaga przedsiębiorstwom użyteczności publicznej i przemysłowi zwiększyć wartość istniejącej infrastruktury energetycznej i zmniejszyć emisje, jednocześnie utrzymując bezpieczeństwo energetyczne i przystępność cenową.  

Zaprojektowane rozwiązanie ma umożliwić centrom danych dostęp do niezawodnej, ekonomicznej i skalowalnej energii wodorowej — bez konieczności czekania na rozbudowę infrastruktury wodorowej lub płacenia za kosztowne dostawy. 

 

 

Źródło: 

beyondfossilfuels.org
modern-hydrogen-and-mesa-solutions-partne