Liderzy OZE dobrze wykorzystują swoje naturalne zasoby i zaczęli inwestować w nie dziesiątki lat temu. Tak możemy wnioskować ze statystyk dotyczących produkcji energii przez różne kraje, przygotowanych przez brytyjską firmę Utility Bidder. Które państwo pozostaje dziś liderem OZE i jak zaspokaja zapotrzebowanie na energię?
Odpowiedź brzmi... Norwegia. To kraj w którym źródła odnawialne odpowiadają za 56% zapotrzebowania na energię, według danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej pozyskanych przez Utility Bidder.
Większość norweskich źródeł odnawialnych to elektrownie wodne, których udział w miksie energetycznym wynosi 45%. Norwegia inwestowała w nie od końcówki XIX wieku. Miała jednak doskonałe warunki do rozwoju akurat tego źródła energii, dzięki dużej liczbie rzek i ukształtowaniu terenu. Pod względem elektrowni wodnych Norwegia wręcz deklasuje rywali. W drugiej w kolejności Szwajcarii zapewniają one "zaledwie" 13% zapotrzebowania na energię.
Brazylia bazuje na biopaliwach, a Nowa Zelandia na wiatrakach i fotowoltaice
Drugim krajem z największym udziałem OZE jest Brazylia, bazująca na generacji prądu z biopaliw i odpadów, które stanowią aż 32,1% zapotrzebowania na energię w tym kraju (o zaledwie 0,1% więcej niż Finlandia). Brazylia opiera się w tym względzie na etanolu produkowanym z trzciny cukrowej. W sumie OZE odpowiada w Brazylii za 46% zapotrzebowania na prąd.
Trzecia na liście uplasowała się Nowa Zelandia. Wiatraki i fotowoltaika generują tam 25% prądu potrzebnego do zasilania kraju. Również to państwo czerpie garściami ze swojego dogodnego położenia: silnych wiatrów zachodnich i dobrego nasłonecznienia. W sumie z OZE pochodzi 42% prądu w Nowej Zelandii.
Kraje skandynawskie liderami OZE
Tuż za Nową Zelandią uplasowały się kolejne po Norwegii kraje skandynawskie. W Finlandii OZE stanowią 37% zapotrzebowania na energię, w Szwecji i w Danii równo po 41%.
Wśród państw z ponad 20-procentowym udziałem OZE znalazły się także: Austria (32%), Indonezja (26%), Estonia i Szwajcaria (po 25%), Portugalia (24%), Indie (23%), Tajlandia (20%).
Jak na tym tle prezentuje się Polska? Udział OZE w Polskim miksie energetycznym w 2020 roku wyniósł 11%, podobnie jak w Czechach (11%), Węgrzech (12%), Słowacji (11%).
Źródło: www.utilitybidder.co.uk
Zdjęcie: 14850780 © Vernerf | Dreamstime.com