9 października 2024 15:44 - Polska
Las Energii – jak Lasy Państwowe uczestniczą w transformacji energetycznej?

Strategiczne myślenie o zasobach, redukcja emisji CO2 i więcej zielonej energii – to cel projektu „Las Energii”, który zakłada budowę farm fotowoltaicznych i wiatrowych na gruntach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnicy oraz inni użytkownicy będą mieli możliwość korzystania z pojazdów elektrycznych oraz dostępnych ładowarek.

 

Ekologia, oszczędności i bezpieczeństwo to główne powody inicjatywy. Lasy Państwowe, zarządzające około 30% powierzchni Polski, dostrzegają skutki zmian klimatycznych i chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej kraju. Sylwia Studzińska, koordynatorka projektu, podkreśla, że stabilność bezpieczeństwa energetycznego została zachwiana, a rosnące ceny energii skłoniły do podjęcia działań.

Lasy Państwowe już wdrożyły aplikację do monitorowania zużycia energii, strategię energetyczną, grupowe zakupy energii i gazu dla setek jednostek LP. Po raz pierwszy obliczyły również swój ślad węglowy.

Fotowoltaika na większą skalę będzie kluczowym krokiem w kierunku niezależności energetycznej. Lasy Państwowe planują budowę farm słonecznych na gruntach, które nie nadają się do zalesienia. Instalacje o mocy poniżej 1 MW mają służyć do zasilania obiektów LP.

Prosument wirtualny umożliwi produkcję energii w jednym miejscu i jej pobór w innym. Rząd planuje wprowadzenie tego rozwiązania w przyszłym roku, co pozwoli na efektywne wykorzystanie energii z instalacji PV.

Turbiny wiatrowe również znajdą się w planach. Dwie farmy wiatrowe mają powstać w województwie lubuskim w ciągu najbliższych czterech lat, inspirowane rozwiązaniami stosowanymi w Finlandii, Danii i Niemczech. Turbiny o wysokości do 250 m nie będą kolidować z koronami drzew. Zlecono badania dotyczące wpływu farm wiatrowych na ptaki i nietoperze, co jest istotnym elementem procesu inwestycyjnego.

Elektryczne samochody stanowią kolejny aspekt projektu „Las Energii”. Flota LP ma wzrosnąć z 80 do 200 elektrycznych pojazdów, a do 2027 roku ma powstać 400 ogólnodostępnych ładowarek. Te będą zlokalizowane na parkingach przy siedzibach nadleśnictw oraz w pobliżu dróg szybkiego ruchu.

Projekt „Las Energii” jest ważnym krokiem w kierunku zrównoważonego rozwoju i odpowiedzią na kryzys klimatyczny. Inwestycje w zieloną energię, modernizacja floty oraz dbanie o minimalizację śladu węglowego pozwalają Lasom Państwowym stać się aktywnym uczestnikiem transformacji energetycznej. Więcej informacji o projekcie i działaniach klimatycznych można znaleźć na stronie: lasydlaklimatu.lasy.gov.pl.

 

 

Źródło: Materiał Partnera Głównego II Kongresu Energetyki Rozproszonej