Cyfryzacja pozwala na zbieranie, analizowanie i przesyłanie danych, co umożliwia podejmowanie decyzji w czasie rzeczywistym i optymalizację pracy sieci. Ma to fundamentalne znaczenie zwłaszcza w przypadku energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii (OZE), które charakteryzują się znaczącym rozproszeniem i pogodozmiennością, co rodzi konieczność dynamicznego zarządzania siecią elektroenergetyczną. O kluczowych technologiach, cyberbezpieczeństwie oraz roli kompetencji specjalistów mówił Krzysztof Heller (koordynator ds. projektów strategicznych w Akademii Górniczo-Hutniczej oraz koordynator sesji ST5 pt. Cyfryzacja energetyki rozproszonej) podczas II Kongresu Energetyki Rozproszonej.
Jak wskazuje Krzysztof Heller cyfryzacja jest niezbędna do funkcjonowania energetyki rozproszonej, ponieważ bez zastosowania technologii cyfrowych, takich jak m.in. inteligentne liczniki, ten system nie może działać efektywnie. Heller podkreśla, że liczniki to tylko część tego procesu, który obejmuje szeroki zakres technologii wspierających zarządzanie energią w systemach rozproszonych.
W procesie zbierania, przetwarzania i wykorzystywania danych w energetyce rozproszonej kluczowe jest cyberbezpieczeństwo, aby dane były chronione przed zagrożeniami od momentu ich pozyskania aż do ich wykorzystania.
Koordynator ST5 zwrócił tez uwagę, że dane te nie służą tylko celom technicznym, ale również wspierają procesy biznesowe poprzez odpowiednie zarządzanie nadwyżkami energii.
Nie mówimy tu tylko właśnie o rozwiązaniach technicznych czy technologicznych mówimy również a może przede wszystkim o tym że to wszystko ma służyc zwiększaniu efektywności działania funcjonowaniu lokalnej społeczności energetycznej na rynku energii i obrocie tą energią. Nie w rozumieniu tych pojęć kodeksowych czy w sensie prawnym tylko w sensie takim, że po prostu zagospodarowując nadwyżki energii umiejętnie. Społeczności, lokalne społeczeństwo energetyczne mogą odnieść konkretne materialne korzyści
Wskazał też na równie istotny aspekt niezbędny do skutecznego wykorzystania rozwiązań cyfryzacyjnych – odpowiednie kompetencje specjalistów, którzy korzystają z tych technologii.
Poniżej zapraszamy do zapoznania się z pełną wypowiedzią.
Krzysztof Heller był koordynatorem sesji ST5 Cyfryzacja energetyki rozproszonej. Relacje z sesji dostępne poniżej:
II Kongres Energetyki Rozproszonej odbył się w dniach 28–30 października 2024 r. w Centrum Kongresowym ICE Kraków oraz na terenie kampusu Akademii Górniczo Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Wydarzenie składało się z dwóch części: VII Forum Energetyki Rozproszonej (FER) oraz II Konferencji Naukowej Energetyki Rozproszonej (KNER). Organizatorem Kongresu była Akademia Górniczo-Hutnicza, rolę Miasta Gospodarza objęło Miasto Kraków, zaś Regionem Gospodarzem było Województwo Małopolskie.