Energetyka rozproszona wymaga współpracy na wielu poziomach – od samorządów i władz centralnych, przez regulatorów, po zaangażowanie społeczeństwa. O kluczowych wyzwaniach i priorytetach transformacji energetycznej mówił Jerzy Buzek podczas II Kongresu Energetyki Rozproszonej. Zachęcamy do zapoznania się z jego pełną wypowiedzią.
Wspieranie energetyka rozproszonej jako opłacalnej gałęzi biznesu
Transformację energetyczną napędza polityka UE, która wyznacza kierunek zmian. Kluczowe jest, by regulacje sprzyjały zarówno biznesowi, czyniąc transformacje opłacalną, jak i zdobywały przy tym poparcie społeczeństwa. Jerzy Buzek wskazał, aby w tym dostosowaniu regulacji unijnych do Polskich realiów zachować umiarkowanie.
Trzeba obserwować albo wpływać na regulacje poprzez polski rząd. Polską prezydencję, żeby te regulacje były takie, które odpowiadają także Polsce, które by nie stawiały daleko idących zadań.
Jak podkreślił Buzek przedsiębiorcy zaangażują się w transformację, jeśli zobaczą w niej szansę na zysk i stabilny rozwój.
Nie ma transformacji bez nauki i poparcia obywateli
Rozwój technologii we współpracy z instytucjami naukowymi oraz budowanie zaufania społecznego i przekonywanie obywateli do potrzeby tych zmian to kolejne z kluczowych sił napędowych transformacji, które wskazuje Jerzy Buzek.
(...) społeczeństwo obywatelskie, samorządy, organizacje pozarządowe - wszystkie te organizacje powinny być przekonane, że transformacja energetyczna ma sens.
Z pełną wypowiedzią Jerzego Buzka można zapoznać się poniżej.
II Kongres Energetyki Rozproszonej odbył się w dniach 28–30 października 2024 r. w Centrum Kongresowym ICE Kraków oraz na terenie kampusu Akademii Górniczo Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Wydarzenie składało się z dwóch części: VII Forum Energetyki Rozproszonej (FER) oraz II Konferencji Naukowej Energetyki Rozproszonej (KNER). Organizatorem Kongresu była Akademia Górniczo-Hutnicza, rolę Miasta Gospodarza objęło Miasto Kraków, zaś Regionem Gospodarzem było Województwo Małopolskie.