19 lipca 2022 11:34 - Polska, KlastER
Jak rozwój energetyki rozproszonej może wpłynąć na bezpieczeństwo energetyczne? Odpowiada Michał Kurtyka

Bezpieczeństwo energetyczne w kontekście agresji Rosji na Ukrainę to główny temat, który został poruszony przez Michała Kurtykę, Ministra Klimatu i Środowiska w latach 2019-2021, w wypowiedzi udzielonej nam w trakcie IV Forum Energetyki Rozproszonej.

Michał Kurtyka zwrócił uwagę na rozwój energetyki rozproszonej, która staje się jednym z gwarantów bezpieczeństwa Polski.

Energetyka rozproszona w obecnym kontekście agresji wywołanej przez Rosję na Ukrainę, po dwudziestym czwartym lutego nabrała absolutnie nowego wymiaru. To już nie jest tylko i wyłącznie kwestia czystego powietrza, dywersyfikacji technologicznej. Energetyka rozproszona stała się jednym z nowych filarów bezpieczeństwa energetycznego. Dlaczego? Dlatego, że mamy już bardzo dobre, zgromadzone w tym doświadczenia. Program „Czyste powietrze”, program „Mój prąd”.

W swojej wypowiedzi Minister podkreślał zmiany na rynku energii, wynikające z programów społecznych w tym m.in. gwałtownie rosnącą popularność mikroinstalacji OZE.

Ponad milion gospodarstw domowych ma panele fotowoltaiczne na dachach swoich domów. Eksplodowała ilość sprzedawanych pomp ciepła, ładowarek do samochodów elektrycznych. Nauczyliśmy się z tego korzystać, mamy sektor instalacyjny. Tymczasem idziemy w kierunku najbliższej zimy, która będzie trudna. Widzimy już, że będzie bardzo trudno z dostępem do węgla, gazu, czyli do tych surowców, które gwarantują nam ogrzewanie. I tutaj energetyka rozproszona jest tym segmentem energetyki, który może najszybciej na to wyzwanie odpowiedzieć.

Pełen zapis z wypowiedzi Michała Kurtyki znajdą Państwo poniżej.

IV Forum Energetyki Rozproszonej odbyło się 9 maja 2022 roku w Klubie STUDIO na terenie kampusu AGH w Krakowie. Debata w trakcie forum koncentrowała się na kluczowych aspektach lokalnego wymiaru transformacji energetycznej w Polsce oraz miejscu energetyki rozproszonej, zwłaszcza lokalnych inicjatyw energetycznych, w dokumentach strategicznych i programowych. Relacja z tego wydarzenia jest dostępna tutaj.

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi wypowiedziami ekspertów w dziedzinie energetyki rozproszonej.