26 lipca 2022 11:30 - Polska, KlastER
Jak rozwijać branżę pomp ciepła na rynku europejskim? Odpowiada Paweł Lachman

Sytuacja na rynku pomp ciepła oraz czynniki sprzyjające ich produkcji to główne wątki przywołane przez Pawła Lachmana, Prezesa Zarządu PORT PC, w wypowiedzi udzielonej nam w trakcie IV Forum Energetyki Rozproszonej.

Odpowiadając na pytanie o działania sprzyjające rozwojowi branży pomp ciepła, Paweł Lachman zwrócił po pierwsze uwagę na wzrost ich produkcji w krajach europejskich, wynikający m.in. ze stopniowego odchodzenia od gazu ziemnego.

Z punktu widzenia obecnej sytuacji trzeba powiedzieć jednoznacznie, że jesteśmy w przełomowym momencie w zakresie techniki grzewczej. Dlatego, że we wszystkich krajach europejskich następuje w tej chwili bardzo szybkie odchodzenie od gazu ziemnego. Takim najlepszym przykładem jest bardzo duży kraj jak Niemcy, gdzie w tej chwili, w ciągu najbliższych dwóch lat udział sprzedaży pomp ciepła będzie sięgał już prawie 80-90%. Z bardzo w sumie niewielkich liczb, bo około 150 tys. pomp ciepła sprzedanych w 2021 roku, będzie to prawie 700 tys. w 2024 roku.

Lachman wskazywał, że rozwój branży może zostać przyspieszony przez programy wsparcia dla producentów pomp ciepła.

[Rozwój pomp ciepła - przyp. red.] To jest kwestia przyspieszenia odejścia od gazu ziemnego i to będzie się działo również w innych krajach m.in. myślę, że w Polsce. Jest to też potężna szansa dla polskich producentów pomp ciepła. Wymaga zmian podejścia w kontekście tej jedynej szansy, która się zdarzyła właśnie w tym roku i najbliższych latach. Chodzi o kwestie stworzenia zintegrowanego programu wsparcia polskich producentów, tak aby zwiększyć skalę produkcji. Tak, aby wykorzystać szansę produkcji i w Polsce i w Europie.

Prezes PORT PC podkreślił, że rozwój pomp ciepła to także odpowiedź na sytuację międzynarodową związaną z embargiem na rosyjski gaz.

(...) Myślę, że jesteśmy w sytuacji, którą można by nazwać pewną odpowiedzią na gazową broń Putina. I jest to odpowiedź nie tylko poszczególnych planów, ale także odpowiedź Komisji Europejskiej w ramach planu REPowerEU, który za moment zostanie szczegółowo opublikowany, i w którym znaczenie pomkp ciepła jest absolutnie kluczowe w ogrtzewaniu budynków.

 

Pełen zapis z wypowiedzi Pawła Lachmana znajdą Państwo poniżej.

 

IV Forum Energetyki Rozproszonej odbyło się 9 maja 2022 roku w Klubie STUDIO na terenie kampusu AGH w Krakowie. Debata w trakcie forum koncentrowała się na kluczowych aspektach lokalnego wymiaru transformacji energetycznej w Polsce oraz miejscu energetyki rozproszonej, zwłaszcza lokalnych inicjatyw energetycznych, w dokumentach strategicznych i programowych. Relacja z tego wydarzenia jest dostępna tutaj.

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi wypowiedziami ekspertów w dziedzinie energetyki rozproszonej.