Czy młodzi ludzie interesują się przemianami w energetyce? Jakie technologie popierają, a jakie budzą ich sceptycyzm? Nowy raport badaczy z AGH i UJ pokazuje, że osoby studiujące nie tylko dostrzegają znaczenie sektora energetycznego, ale mają bardzo konkretne opinie na temat jego przyszłości.
We wstępie raportu “Postawy osób studiujących wobec przemian w energetyce” czytamy: Motywacją do przeprowadzenia badania była świadomość autorów, że kierunek tych przemian nie jest jeszcze w pełni określony, a decyzje podejmowane dziś będą miały długofalowy wpływ na życie młodych ludzi. Osoby studiujące, które dopiero wchodzą na rynek pracy i zaczynają świadomie kształtować swoje wybory konsumenckie, mogą w przyszłości wpływać na politykę energetyczną, a jednocześnie przez lata odczuwać jej konsekwencje. Choć badanie nie jest reprezentatywne dla całej populacji studentów, dostarcza cennych informacji o ich postrzeganiu przemian w energetyce i kluczowych wyzwaniach, jakie widzą w tym obszarze.
Energetyka kluczowa dla przyszłości młodych
Zdecydowana większość respondentów (94%) uznaje energetykę za kluczową dla funkcjonowania kraju, a 84% dostrzega jej wpływ na własne życie i przyszłość. Wśród technologii energetycznych największe poparcie zdobyła energetyka jądrowa (94%), którą uznano także za najbardziej przydatną (84%). Wysokie uznanie zyskały również odnawialne źródła energii (77%), a połowa badanych (51%) wskazała na konieczność rozwoju energetyki wodorowej. Najmniejszym poparciem cieszy się energetyka gazowa (11%), nawet niższym niż węglowa (18%), co może wynikać z niskiej świadomości osób studiujących na temat tej technologii.
Sceptycyzm wobec unijnej polityki klimatycznej
Badanie ujawniło także sceptyczne opinie na temat polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Niemal połowa badanych (46%) uważa, że rozwój OZE jest narzucany przez UE, a 62% przewiduje, że Zielony Ład doprowadzi do wzrostu cen energii. Opinie na temat wprowadzenia stref czystego transportu w miastach są podzielone – 52% badanych nie popiera tej inicjatywy, a 29% wyraża jej poparcie. Jednocześnie 62% uznaje transformację energetyczną za jedno z kluczowych wyzwań dla Europy.
Praktyczna edukacja zamiast protestów?
46% respondentów uczestniczyło w działaniach związanych z energetyką, przy czym największym zainteresowaniem cieszą się inicjatywy edukacyjne – 68% chciałoby angażować się w projekty naukowe, a 61% w spotkania edukacyjne. Protesty klimatyczne, choć dużo mniej popularne, nie są całkowicie marginalne – 6% badanych deklaruje w nich udział, podczas gdy 78% nie jest nimi zainteresowanych. Dane sugerują, że młode osoby preferują praktyczne formy zaangażowania nad aktywizm uliczny.
Zapraszamy na prezentację wyników
Pełen raport z badań zawiera kluczowe wnioski, szczegółową prezentację wyników oraz wskazówki dotyczące skutecznego komunikowania działań, wydarzeń i inicjatyw skierowanych do młodych osób studiujących.
Wyniki badania zostaną przedstawione podczas seminarium online „Energetyczna przyszłość – dlaczego nie wiemy, co myśleć?”, które odbędzie się 27 marca o godz. 10:00 w ramach projektu Obserwatorium Transformacji Energetycznej.
Rejestracja na wydarzenie: https://www.energetyka-rozproszona.pl/wydarzenia/seminarium-1-energetyczna-przyszlosc-dlaczego-nie-wiemy-co-myslec/
Uwaga metodologiczna
Badanie zrealizowano metodą sondażu diagnostycznego na próbie 1049 osób studiujących. Dobór próby nie był reprezentatywny, co oznacza, że wniosków z badania nie można uogólniać na populację studentów w Polsce. W opisywanym badaniu dominowali mężczyźni (74%) oraz osoby studiujące nauki fizyczne i inżynieryjne (88%), głównie z AGH w Krakowie. Większość (52%) pochodziła z Małopolski.
Infografika_Postawy osób studiujących wobec przemian w polskiej energetyce
Źródło: Jakub Mirek (Szkoła Doktorska, WH AGH)