Odnawialne źródła energii, elastyczny popyt na energię i zintegrowane z tym systemy jej magazynowania zmieniają system energetyczny. Międzynarodowa Agencja Energii, przewiduje, że w 2040 roku odnawialne źródła energii i węgiel zamienią się miejscami w miksie energetycznym. Z pytaniem; ile źródeł energii rozproszonej znajdzie się w polskim miksie w kolejnych dekadach - zwróciliśmy się do Wojciecha Myśleckiego, przewodniczącego Zespołu Nowych Technologii Wytwarzania Energii przy NCBR, w trakcie IV Forum Energetyki Rozproszonej.
Rzeczywistą liczbę źródeł energii rozproszonej, która będzie funkcjonowała w kolejnych latach przewodniczący uzależnia od szybkości transformacji sieci oraz stopnia transformacji samodzielności funkcjonowania źródeł OZE. W swej wypowiedzi szacuje, iż bezemisyjną gospodarkę Polska może osiągnąć przed 2050r.
“(…) Polska weszła w sposób trwały na ścieżkę mieszczenia się w ramach oczekiwań Unii Europejskiej w zakresie udziału źródeł odnawialnych w miksie energetycznym (…) w 2030 roku liczę, że ok 50 % miksu energetycznego będzie pochodzić zarówno ze źródeł OZE przypiętych do sieci jak i źródeł OZE funkcjonujących samodzielnie. Natomiast sądzę, że Polska w 2045 roku, czyli 5 lat mniej niż się wymaga, osiągnie bezemisyjną gospodarkę, ale do tego dojdą nie tylko źródła OZE, ale też źródła domowe.”
- powiedział Wojciech Myślecki
Pełen zapis z wypowiedzi Wojciecha Myśleckiego znajdą Państwo poniżej.
IV Forum Energetyki Rozproszonej odbyło się 9 maja 2022 roku w Klubie STUDIO na terenie kampusu AGH w Krakowie. Debata w trakcie forum koncentrowała się na kluczowych aspektach lokalnego wymiaru transformacji energetycznej w Polsce oraz miejscu energetyki rozproszonej, zwłaszcza lokalnych inicjatyw energetycznych, w dokumentach strategicznych i programowych. Relacja z tego wydarzenia jest dostępna tutaj.
Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi wypowiedziami ekspertów w dziedzinie energetyki rozproszonej.
Zdjęcie: Mateusz Wójtów
Zapraszamy do rejestracji na cykl wykładów eksperckich "Wizje Nowej Energetyki", które wygłoszą m.in. Michał Kurtyka, Ireneusz Zyska, Rafał Gawin, Piotr Naimski czy Jerzy Buzek.
Więcej informacji dostępne jest pod adresem: https://www.energetyka-rozproszona.pl/wydarzenia/wizje-nowej-energetyki/