Chociaż Polska odnosi sukcesy w zakresie rozwoju OZE, to brak dostosowanych rozwiązań systemowych, takich jak magazynowanie energii czy odpowiednia infrastruktura sieciowa, może ograniczać efektywność i dalszy rozwój tego sektora. Podczas II Kongresu Energetyki Rozproszonej Grzegorz Wiśniewski, założyciel i prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej, odniósł się do wyzwań związanych z szybkim rozwojem zielonej energii, zwłaszcza fotowoltaiki i energetyki wiatrowej. Zapraszamy do zapoznania z jego wypowiedzią.
W sytuacjach, gdy produkcja energii z OZE przekracza zapotrzebowanie, co prowadzi do spadku cen energii, a nawet ich wartości ujemnej, Wiśniewski zwraca uwagę na problemy producentów zielonej energii, szczególnie tych, którzy sfinansowali swoje inwestycje kredytami.
Kolejny problem to wyłączane instalacji fotowoltaicznych z sieci z powodu zbyt wysokiego napięcia w pobliżu transformatorów, co dotyczy zarówno prosumentów, jak i farm fotowoltaicznych. W Polsce występują problemy z bilansowaniem mocy fotowoltaicznej i wiatrowej, co prowadzi do marnowania energii. Zatem ultra niskie ceny energii w połączeniu z tymi wyłączeniami stanowią poważne wyzwanie dla rozwoju OZE.
Wiśniewski sugeruje, że w przyszłości rozwiązaniem dla wymienionych problemów mogą być technologie wodorowe, a najszybszym rozwiązaniem na ten moment jest integracja sektora energii elektrycznej z sektorem ciepłowniczym:
Sektor ciepłowniczy większych mocy potrzebuje zainstalowanych niż te, jakie mamy obecnie w OZE, ale również ma wyższe moce niż nasze plany rozwoju energetyki wiatrowej i fotowoltaiki na 2030 rok. Tutaj są dwa rozwiązania. Po pierwsze, żebyśmy produkowali ciepło wtedy, kiedy jest tania energia elektryczna, ale to jest rozwiązanie tylko doraźne, częściowe. Natomiast powinniśmy rozwijać magazyny ciepła, zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w większych skupiskach typu spółdzielnie, jak i w ciepłowniach i elektrociepłowniach. Dlatego, że czym większy magazyn ciepła, tym może w dłuższym okresie zmagazynować nadwyżki.
Poniżej zapraszamy do zapoznania się z pełną wypowiedzią.
II Kongres Energetyki Rozproszonej odbył się w dniach 28–30 października 2024 r. w Centrum Kongresowym ICE Kraków oraz na terenie kampusu Akademii Górniczo Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Wydarzenie składało się z dwóch części: VII Forum Energetyki Rozproszonej (FER) oraz II Konferencji Naukowej Energetyki Rozproszonej (KNER). Organizatorem Kongresu była Akademia Górniczo-Hutnicza, rolę Miasta Gospodarza objęło Miasto Kraków, zaś Regionem Gospodarzem było Województwo Małopolskie.