29 stycznia 2024 10:44 - Polska
Grzegorz Onichimowski (Instytut Obywatelski): Ciężar transformacji spoczywa na zielonych strefach, klastrach i społecznościach energetycznych

Z początkiem 2024 roku zaczął funkcjonować rejestr klastrów energii [1]. To właśnie w tego typu organizacjach oraz zielonych społecznościach i strefach ekonomicznych przyszłości transformacji energetycznej upatruje Grzegorz Onichimowski z Instytutu Obywatelskiego. Zapraszamy do zapoznania się z jego wypowiedzią, udzieloną nam w trakcie I Kongresu Energetyki Rozproszonej.

Świat przeżywa rewolucję technologiczną, która w energetyce objawia się tym, że przechodzimy przede wszystkim na odnawialne źródła energii – stwierdził Grzegorz Onichimowski. W swojej wypowiedzi wskazywał również na lokalny charakter tych źródeł, czyli na to, że są one ulokowane blisko miejsc, gdzie energia jest potrzebna. Podkreślał również rolę samorządów i synergii między różnymi sektorami energetycznymi.

[OZE] są ulokowane na ogół na prowincji i są ulokowane blisko odbiorów i to oznacza, że zmienia się zupełnie architektura rynku energii. To z czym kiedyś mieliśmy do czynienia, czyli np. wydzielaniem operatora systemu przesyłowego, tego, który odpowiada za najwyższe napięcia, żeby utworzyć neutralny rynek dla dużych elektrowni, dzisiaj musimy przenieść niżej, na poziom sieci dystrybucyjnych i bardzo ważna jest tutaj rola samorządów, ponieważ są synergie między energetyką, elektroenergetyką, energetyką cieplną, transportem, przemysłem. Chociażby w wykorzystaniu wodoru, chociażby w wykorzystaniu ciepła, produkcji zielonego ciepła.

W związku z powyższym oraz zgodnie z przedstawioną przez Instytut Obywatelski strategią transformacji energetyki, Onichimowski zachęcał do tworzenia klastrów, społeczności oraz zielonych stref energetycznych i ekonomicznych. 

 

Poniżej zapraszamy do zapoznania się z pełną wypowiedzią.

Grzegorz Onichimowski – Przedsiębiorca i menedżer z ponad 30-letnią praktyką w sektorach energetycznym i IT. 35 lat temu redaktor „Bajtka”. Współtwórca i długoletni prezes zarządu Towarowej Giełdy Energii. Konsultant w wielu firmach sektora. Współpracował m.in. z EnerNOC (Enel X). W latach 2015–2019 tworzył rynek energii krajów Zatoki Perskiej jako dyrektor projektu finansowanego przez 6 krajów GCC. Aktualnie jest starszym konsultantem w NODES – europejskiej platformie elastyczności i szefem zespołu ekspertów energetycznych Instytutu Obywatelskiego. Wykładowca Collegium Civitas, Uczelni Łazarskiego i innych szkół wyższych.

--- 

I Kongres Energetyki Rozproszonej odbył się w dniach 25–26 września 2023 r. w obiektach Akademii Górniczo Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Wydarzenie składało się z dwóch części: VI Forum Energetyki Rozproszonej (FER) oraz I Konferencji Naukowej Energetyki Rozproszonej (KNER). Organizatorem wydarzenia była Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica, a współorganizatorami Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska oraz Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.

II Kongres Energetyki Rozproszonej odbędzie się w dniach 24-26 czerwca 2024 roku w Krakowie.
 

---

Źródło:
[1] www.ure.gov.pl